Binaların deprem performanslarının belirlenmesinde Japon sismik indeks yöntemi ile Riskli yapıların tespit esasları 2013 yönetmeliğinin karşılaştırılması
Comparison of the seismic evaluation of existing reinforced concrete buildings according to the Japanese seismic index method and RYTE 2013
- Tez No: 472974
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET UTKU YAZGAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Maltepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yapı ve Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 172
Özet
Türkiye, deprem riski açısından dünyanın en önde gelen ülkelerinden birisidir. Depremlerin oluşturacağı hasarları azaltmanın en etkin iki yolu depreme dayanıklı yapılar inşa etmek ve toplumu depreme karşı bilinçlendirmek olacaktır. Ülkemizde depreme dayanıklı olmayan bina sayısı oldukça fazladır. Bu sebeple, mevcut binaların hasar durumu ile sismik performansının tespit edilmesi işlemleri hızlı ve etkin yöntemlerle yapılması gerektirmektedir. Bu tez kapsamında, ülkemizde mevcut binaların sismik performansının belirlenmesi için geliştirilen Riskli Binaların Tespit Esasları Yönetmeliği (RYTE-2013) yabancı ülkelerde geliştirilen, Japon Sismik İndeks Yöntemi-2001, yöntemleri araştırılacaktır. Japon Sismik İndeks Yönteminin 1. ve 2. Değerlendirme Seviyesinde ve Riskli Yapıların Tespit Esasları 2013 'te sismik performansın belirlenmesinde güçlü kiriş-zayıf kolon kabulü yapılmaktadır. Bu tez kapsamında, her iki yöntemin sonuçlarının karşılaştırılmasında daha doğru veriler elde edebilmek amacıyla, Japon Sismik İndeks Yönteminin sadece 1. ve 2. Değerlendirme seviyeleri dikkate alınmış ve bu iki seviyeye göre performans analizi yapılmıştır. Ayrıca, Japon Sismik İndeks Yöntemi-2001 ve Riskli Binaların Tespit Esasları Yönetmeliği (RYTE-2013)'e göre mevcut 4 katlı bir konut binasının performans analizi yapılacak ve sonuçları karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the most prominent countries in the world in terms of earthquake risk. The two most effective ways to reduce damages caused by earthquakes are to build durable structures and to raise public awareness against earthquake. Numbers of non-resistant buildings is too high in our country. Therefore, the damage situation and seismic performance of the existing buildings must be determined urgently and efficiently. With regard to this study, developed to determine the seismic performance of existing buildings in our country, Principles of Determination of Risky Buildings (RYTE-2013), developed in foreign countries; Japanese Seismic Index Method-2001 metod will be researched. 1st and 2nd evaluation levels of Japanese Seismic Index Method and Principles of Determination of Risky Buildings is being made strong beam-weak column acceptance. With in the scope of this thesis, only the 1st and 2nd evaluation levels of the Japanese Seismic Index Method are considered and performance analysis was performed according to these two levels in order to obtain more accurate data in comparing the results of both methods. In addition to, an existing 4-storey residental building wil be done to Principles of Determination of Risky Buildings (RYTE-2013) and Japanese Seismic Index Method-2001and will be compared the results.