Serebral palsi' li çocuklarda sanal gerçeklik yönteminin rehabilitasyon sonuçlarına etkisi
Effect of virtual reality method on rehabilitation results in children with serebral palsy
  1. Tez No: 611695
  2. Yazar: ZEYNEP SELİMOĞLU AYNELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmanın amacı serebral palsili bireylerde; bireyselleştirilmiş nörogelişimsel yaklaşım ve buna ek olarak uygulanan Nintendo® Wii Fit video bazlı oyun çalışmaları ve bireyselleştirilmiş nörogelişimsel yaklaşımın içerdiği denge ve postür aktivitelerinin rehabilitasyon sonuçlarına etkisini karşılaştırmaktı. Araştırmaya ambulatuar seviyede ve yönlendirmeleri algılayabilecek mental düzeyde olan 20 serebral palsili birey katıldı. Bireylerin fonksiyonel seviye, denge ve günlük yaşamdaki fonksiyonel becerileri; Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi, Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü, Fonksiyonel Mobilite Skalası, Tandem Duruş Testi, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi, Sandalyeden Kalk ve Otur Testi, Merdiven İnip Çıkma Testi, 10 metre yürüme süresi, Düşme Etkinlik Ölçeği, Nintendo® Wii Fit Denge Değerlendirmesi, Berg Denge Ölçeği ve tek ayak üzerinde duruş testi kullanılarak değerlendirildi. Bireylerin bakım verenlerine Bakas Bakım Veren Etki Ölçeği uygulandı. Değerlendirmeler tedavi öncesi, tedavi sonrası ve tedaviden 3 ay sonra yapılarak tedavinin etkinliği ve uzun dönemdeki etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the presence of cerebral palsy in individuals; to compare the individualized Neurodevelopmental Treatment approach and the effect of balance and posture activities with Nintendo® Wii Fit video-based gaming studies and individualized Neurodevelopmental Treatment approach for rehabilitation outcomes. Twenty children with cerebral palsy at ambulatory level, and mental level that capable of perceiving referrals participated in the study. Individuals functional level, balance and functional skills in daily life was evaluated with using; Gross Motor Function Classification System, Gross Motor Function Measurement, Functional Mobility Scale, Tandem Stance Test, Timed Up and Go Test, Chair Stand Test, Stair Climb Test, 10 meter walking time, Fall Efficacy Scale, Nintendo® Wii Fit Balance Assessment, Berg Balance Scale and Single Leg Stance Test. Caregivers of individuals were administered Bakas Caregiving Outcomes Scale. Evaluations investigated as the efficacy and long term affects of the treatment in the time intervals of before, after and 3 months after the treatment.