İş müfettişlerinde iş stresi ve örgütsel sessizlik: Ankara ili örneği
Job stress and organizational silence in labor inspectors: The case of Ankara
- Tez No: 611694
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE SONGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, iş müfettişlerinde iş stresi ve örgütsel sessizlik düzeylerinin belirlenerek aralarındaki ilişkinin ortaya konulması ve iş stresi ile alt boyutlarının örgütsel sessizlik davranışı üzerindeki etkilerini belirlemektir. Çalışma nicel araştırma yaklaşımı kapsamında hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında iş stresi ve örgütsel sessizlik literatür taramasına, problem durumuna, yöntem bilgisine ve saha araştırması sonuçlarına yer verilmiştir. İş stresinde Karasek Talep Kontrol Modeli çalışılmıştır. Karasek Talep Kontrol Modelinde iş stresini açıklayan; iş yükü, iş kontrolü(karar serbestisi ve beceri kullanımı alt boyutları) ve sosyal destek boyutları ayrıca incelenmiş ve bunların örgütsel sessizlikle ilişkilerine yer verilmiştir. Ankara'da görev yapan iş müfettişlerine anket uygulanmış, uygulanan anketlerin 217 tanesi araştırmaya dâhil edilmiştir. Elde edilen verilerin SPSS programında analizleri yapılmıştır. İş müfettişlerinin iş stresi örgütsel sessizlik düzeylerinde bazı demografik değişkenlere göre anlamlı farklılaşmalar olduğu tespit edilmiştir.151 iş müfettişinin iş stresi düzeyi yüksek, 66 iş müfettişinin iş stresi düşük olarak tespit edilmiştir. İş müfettişlerinin örgütsel sessizlik düzeylerinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. İş kontrolü ile örgütsel sessizlik arasında negatif yönlü düşük düzeyde, beceri kullanımı ile örgütsel sessizlik arasında negatif yönlü düşük düzeyde, karar serbestisi ile örgütsel sessizlik arasında negatif yönlü düşük düzeyde, sosyal destek ile örgütsel sessizlik arasında negatif yönlü orta düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. İş stresi yüksek olan iş müfettişlerinin örgütsel sessizlik düzeylerinin de yüksek olduğu tespit edilmiştir. İş stresi ile örgütsel sessizlik arasında pozitif yönlü düşük düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
inspectors and to reveal the relationship between them and to determine the effects of job stress and its sub-dimensions on the organizational silence behavior. The study was prepared within the scope of quantitative research approach. Job stress and organizational silence literature review, problem situation, method information and field research results were included in the study. Karasek model was used for job stress. Explaining job stress in Karasek demand control model; job demands, job control (job decision latitude and skill use sub dimensions) and social support dimensions were also examined and their relations with organizational silence were included. A questionnaire was applied to the labor inspectors working in Ankara and 217 of the questionnaires were included in the study. The data obtained were analyzed in SPSS program. It has been determined that there are significant differences in job stress and organizational silence levels of labor inspectors according to some demographic variables. The job stress level of 151 labor inspectors was high, and the job stress of 66 labor inspectors was low. It was determined that the organizational silence levels of the labor inspectors were at a medium level. It has been determined that there is a low level of negative correlation between job control and organizational silence, a low level of negative correlation between skill use and organizational silence, a low level of negative correlation between job decision latitude and organizational silence, and a moderate level of negative correlation between social support and organizational silence. Organizational silence levels of job inspectors with high job stress were also found to be high. It has been determined that there is a low level of positive correlation between job stress and organizational silence.