Trol tipolojisindeki teknelerde genel yerleşim tasarımı üzerine inceleme ve yapım tekniklerinin anlatımı üzerinde bir örneklem çalışması
A sampling study on the description of examination and construction techniques on general arrangement design in vessels with trawler typology
  1. Tez No: 611715
  2. Yazar: BİLAL AHMET KOLAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İlk defa tasarım yapılması aşamasında, bu tezde anlatıldığı üzere tasarlanmış ürünleri görerek, önceden bir fikir yürütebilmesi için bir kaynak olmasını hedeflemektedir. Tezin içerisinde geminin bütün bölümleri, üretim ve tasarım aşamaları anlatıldığından, tasarlanacak mahallerin içeresinde neler olduğu ve tasarım aşamasında ne gibi sorunlarla karşılaşıldığına değinilmektedir. Tezin 2. bölümünde, tüm balıkçı gemilerinin türleri ve hedefledikleri balık türlerinin tanımlamalarına yer verilmiştir. Tezin 3. bölümünde, trol gemilerinin tasarım aşamalarının anlatımına yer verilmiştir. Tezin 4. bölümünde, donduruculu trol gemisi örneklemi üzerinden, tüm mahallerin tanımlamalarına ve üretim aşamalarına yer verilmiştir. Tezin 5. Bölümünde, donduruculu trol gemisi tipolojisindeki 3 geminin genel planlarını karşılaştırarak mekân kurgusu incelenmiştir. Tezin son bölümünde, değinilen bilgiler ışığında konunun özeti ve tasarımı karşılaştırılan gemilerin, yeni tasarımlara etkisine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
For the first time during the design phase, it sees the products designed as described in this thesis and aims to be a resource for carrying out an idea in advance. Since all parts of the ship, production and design stages are explained in the thesis, what is going on inside the spaces to be designed and what problems are encountered during the design stage are mentioned. 2nd chapter, the types of all fishing vessels and their definition of fish species are given. 3rd chapter, the design stages of trawler ships are explained. 4th chapter, the freezer trawler sample included the description of all spaces and production stages. 5th chapter, the general plans of the three ships in the typology of freezing trawls were determined and the space design was examined. In the last part of the thesis, in the light of the mentioned information, the summary and design of the subject are compared and the effect of the ships on the new designs is given.