Turna yemişi, zerdeçal ve çilek meyvelerinin antioksidan özelliklerinin hesaplamalı kimya yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of cranberry, turmeric and strawberry fruits with calculative chemistry method
- Tez No: 611714
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ VİLDAN ENİSOĞLU ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Oksidatif stresin başta kanser olmak üzere ateroskleroz, hipertansiyon, kardiyovasküler, nörolojik hastalıklar, inflamatuvar bozukluklar diabet, iskemik hastalıklar ve maligniteler gibi yaşam tarzı ile ilişkili hastalıkların patogenezinde rol oynadığı çeşitli araştırmalar sonucunda görülmüştür. Modern insanın yaşam tarzı ve yeme alışkanlıkları onu enerji seviyelerini yükseltmek, bağışıklık sistemini desteklemek ve çeşitli sağlık faydalarından yararlanmak üzere gıda takviyelerine başvurmasıyla sonuçlanmaktadır.Tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de takviye edici gıda kullanımı her geçen gün artmaktadır. Beklenen etkinin alınabilmesi için doğru içeriğe sahip ürünlerin tercihi çok önemlidir. Üretim esnasında, seçilen hammaddenin kalitesi, aktifliği, bitki ekstrelerinde standardizasyonu yapılan molekülün çeşidi önem kazanmaktadır. Bu çalışmada turna yemişi, zerdeçal ve çilek meyvesinin antioksidan aktiviteye sahip olması muhtemel 10 adet fenolik bileşiğin antioksidan aktivitelerini tayin etmek amacıyla hesaplamalı kimya yöntemleri kullanılmıştır. İncelenecek bileşiklerin antioksidatif kapasitesini analiz etmek için HAT, SET-PT ve SPLET olmak üzere üç ana antioksidan mekanizma modellenmiştir. Moleküllerin geometri optimizasyonları, moleküler tanımlayıcılar, tek nokta ve HOMO-LUMO enerjileri DFT//B3LYP/6–31+Gdp metodu ile Gaussian09 programıyla hesaplanmış, görselleştirmeler ise GaussView 5.0 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma gaz ve su olmak üzere iki fazda yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Oxidative stress has been shown to play a role in the pathogenesis of lifestyle-related diseases such as atherosclerosis, hypertension, cardiovascular, neurological diseases, inflammatory disorders, diabetes, ischemic diseases and malignancies, particularly cancer. The modern man's lifestyle and eating habits result in his use of food supplements to raise energy levels, support the immune system, and take advantage of various health benefits.As in all over the world, the use of supplements in our country is increasing day by day. The choice of products with the right content is very important for the expected effect to be taken. During the production, the quality of the selected raw material, its activity, the type of the molecule standardized in plant extracts becomes important. In this study, computational chemistry methods were used in order to determine the antioxidant activity of 10 phenolic compounds which are likely to have antioxidant activity of cranberry, turmeric and strawberry fruit.To analyze the antioxidative capacity of the compounds to be analyzed, three main antioxidant mechanisms, HAT, SET-PT and SPLET, are modeled.Geometry optimizations, molecular identifiers, single point and HOMO-LUMO energies were calculated by Gaussian09 program with DFT // B3LYP / 6FT31 + Gdp method and visualizations were performed by using GaussView 5.0. The study was carried out in two phases as gas and water.