Design and implementation of bi-directional audio and video conferencing based on web real-time communication
  1. Tez No: 611752
  2. Yazar: ABDULLAH ALI TAHSEEN AL-NAJJAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, İnternet Mühendisleri Görev Gücü (IETF) ve Dünya Çapında Web Konsorsiyumu (W3C) yeni bir standart oluşturdu ve buna Web Gerçek Zamanlı İletişim (WebRTC) adını verdi. Bu standart, tarayıcılar ve web kullanıcıları arasında doğrudan ses, video ve veri bağlantıları kurmak için standart bir mekanizmadır. Bununla birlikte, sinyalleşme mekanizmaları ve protokolleri bunun bir parçası olarak görmez, bu da WebRTC'de en çok uygulama problemini sinyalize eder, çünkü sinyalleşme meslektaş tespiti sürecinde standarttır. Eş tespiti işlemi, eşleri belirler ve aralarındaki iletişimi yerel veya geniş alan üzerinden veri alışverişi için koordine eder. Bu tez aynı anda ve aynı sunucuyla aynı anda iki yönlü ve / veya tek yönlü video konferansı sağlamak için WebRTC sesli ve görüntülü konferans oluşturma ve geliştirme üzerine yoğunlaşmıştır. Ayrıca, (WebRTC) Yerel Alan Ağı (LAN) ve Geniş Alan Ağı (WAN) üzerinden birçok teknik ve yöntem kullanarak uygulayabiliriz. Bu nedenle kontrol, bağlantı, aç ve varsayılan soketi açarken kullanılırdı. Daha iyi sesli ve görüntülü konferans yapmak için uygulamanın esnekliğini ve uyarlanabilirliğini artırmak için adımlar fiziksel olarak uygulandı. Ayrıca, bu prosedür, Çok Noktalı Kontrol Ünitesi (MCU), Flash veya NAT (TURN) sunucuları etrafındaki Röleleri Kullanarak Geçiş gibi harici sinyal sunucularını veya ekipmanlarını kullanmaya gerek kalmadan video konferansı destekler. Bu araştırmanın metodolojisi aşağıdaki gibidir: 1. İki eş arasında iki yönlü video konferansı için ve tek yönlü topolojiye dayalı olarak Node.JS sunucusuna dayalı bir sinyal kanalı uygulanacak ve kurulmalıdır. 2. CPU ve bant genişliği tüketiminin bu araştırmada oluşturulan uygulamanın performansını etkilemediği açıktır. 3. Deneyim Kalitesini (QoE), bant genişliği tüketimini, Gerçek Zamanlı Protokolü (RTP) ve CPU performansını değerlendirmek. Bu nedenle, WebRTC video konferansında herhangi bir kaynak kısıtlaması olup olmadığını kontrol etmek için JavaScript programlama kullanılarak belirli bir ortam yaratılmış ve incelenmiştir. Aynı şekilde, WebRTC ile İnternet Üzerinden Ses Protokolü (VoIP) ve evrensel WebRTC uygulaması (AppRTC) arasında bir karşılaştırma yapıldı. Bu tez, simpleks topoloji ile bir WebRTC iki yönlü sesli ve görüntülü konferansın nasıl kurulacağı ve tek bir sunucu ve kaynak kullanımının sınırlandırılması konusunda daha fazla anlayıp öğrenmek isteyen araştırmacıların desteğine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
During the past few years, the Internet Engineers Task Force (IETF) and the World Wide Web Consortium (W3C) established a new standard and called it Web Real-Time Communication (WebRTC). This standard is a standardized mechanism for the establishment of direct audio, video, and data connections among browsers and web users. However, it does not consider signalling mechanisms and protocols as a part of it, which makes signalling the most implementation problem in WebRTC since signalling is standard to the process of peer detection. The peer detection process determines peers and coordinates communications among them to exchange data over the local or the wide area. This thesis concentrates on establishing and developing WebRTC audio and video conferencing to concurrently provide bi-directional and/or unidirectional video conferencing at the same time and with the same server. Moreover, we can apply the (WebRTC) over Local Area Network (LAN), and Wide Area Network (WAN) using many techniques and methods. Thus, we used to adjust control, connect, open, and open default socket. The steps were physically implemented to increase the flexibility and adaptability of the application to establish better audio and video conferencing. Furthermore, this procedure supports video conferencing without the need to use any external signalling servers or equipment like Multipoint Control Unit (MCU), Flash or Traversal Using Relays around NAT (TURN) servers. The methodology of this research is as follows: 1.A signalling channel based on Node.JS server for bi-directional video conferencing between two peers and based on simplex topology is to be implemented and established. 2.It is clear that the CPUs and bandwidth consumption do not affect the performance of the application created in this research. 3.To evaluate the Quality of Experience (QoE), bandwidth consumption, Real-Time Protocol (RTP), and CPUs performance. Thus, it has been created and examined a particular environment using JavaScript programming to check whether there are any resources limitations in WebRTC video conferencing. In the same way, a comparison between WebRTC and Voice over Internet Protocol (VoIP), and the universal WebRTC application (AppRTC) were achieved. This thesis would contribute to the support of researchers interested in understanding and learning more on how to establish a WebRTC bi-directional audio and video conferencing with simplex topology and the limitations of using one server and resources.