Bir açık-uçlu öğrenme uygulaması olarak hypermedya (www) ortamlarında öğrencilerin proje etkinliklerinin incelenmesi
Investigating project activities of students in hypermedia information system (www) as an implimentation of open-ended learning
- Tez No: 100320
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEN ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, bir açık-uçlu öğrenme uygulaması olarak hypermedya bilgi sistemlerinde (www) öğrencilerin proje etkinliklerini incelemektir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırma, dört katılımcı ile birlikte yürütülmüştür. Katılımcılar başlangıçta, kendi ihtiyaç ve amaçları doğrultusunda bir proje fikri oluşturmuşlar ve bunu gerçekleştirmek üzere www ortamında gerekli bilgileri bularak bir proje içerisinde bütünleştirmişlerdir. Katılımcıların bu süreç içerisinde yaptıkları etkinlikler, kullandıkları bilişsel stratejiler ile onların altı özelliğine göre; (a) biliş ötesi bilgisi, (b) uyum algısı, (c) bilişsel yeterliliğine ilişkin algısı, (d) sistem bilgisi, (e) alan bilgisi (konu alanı) ve yabancı dil (ingilizce) bilgisi açısından incelenmiş ve birbirlerini etkileme biçimleri ile oluşturulan proje üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma, katılımcılar açısından her biri 2,5 saat'ten oluşan 1 1 derslik bir uygulamayı içermektedir. Bunlardan ilk dördü, proje fikrinin oluşturulması ve hazırlık aşamalarını içerirken, sonuncusu projelerin teslimi ve araştırmacı açısından problemli durumların çözümlenmesine yönelik görüşmeleri içermektedir. Araştırmada verilerin toplanmasında; (a) öntest amacıyla anket I, (b) sontest amacıyla anket II, (c) sesli düşünme kayıtları, (d) videokaset ve ilerleyişe ilişkin bilgisayar akış şeması, (e) görüşme formu ve (f) proje dokümanından yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen genel bulgular: (1) katılımcıların www ortamlarında bilgi araştırırken değişik bilişsel stratejileri kullandıkları ve bu stratejilerin hem incelenen özelliklerden etkilendiği hem de oluşturulan projeyi etkilediği, (2) Biliş ötesi bilgisi, ingilizce bilgisi, sistem bilgisi ve konu alanı bilgisine ilave olarak, bilişsel yeterlilik algısı ile bilgisayar-internet teknolojilerine yönelik uyum algısının farklı biçimlerde kullanılan bilişsel stratejilerde etkisinin bulunduğu ve oluşturulan projeyi etkilediği, (3) oluşturulan projelerin niteliğinin kullanılan bilişsel stratejiler ve kişisel özelliklere göre değiştiği şeklindedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the study was to investigate project activities of students in hypermedia information systems (www) as an implementation of open-ended learning. The study in which quantitative method used was conducted with four participants. Participants, at the beginning, at the direction of their needs and purposes, raised a project idea them to realize these. They collected necessary information on www and integrated them in their projects. Activities done, cognitive strategies used by the participants were investigated according their six specialties; (a) metacognitive knowledge, (b) orientation perception, (c) perception of self-efficacy, (d) system knowledge, (e) domain knowledge (subject matter), and (f) knowledge of English as a foreign language, and it was tried to specify how these factors affected each other, and their effects were on projects. Study involves an application 11 lessons, 2,5 hour each for each participants. The first four of these were related to project design and necessary preparation stages, the last one was related to project submission, resolution of problem situations for researcher. In order to gather data (a) questionnaire I, as a pre-test, (b) questionnaire II as a post-test, (c) think-aloud protocols, (d) videocassette and computer audit trails as navigation points, (e) stimulated postsearch interview form, and (f) project document were used as instrument. General findings of the study are follows: (1) Participants use various cognitive strategies in searching on www and these strategies were affected by investigated factors and affected developed projects; (2) In addition to metacognitive knowledge, domain knowledge, self-efficacy perception and orientation perception related to computer-internet technologies have on effect on cognitive strategies used various forms and affected developed projects; and (3) quality of projects developed were differentiated according to cognitive strategies used and personal specialties.