Boşluklu prefabrik döşemelerin eğilme dayanımlarının araştırılması
Investigation of bending strength of hollow core slabs
- Tez No: 611756
- Danışmanlar: PROF. DR. MİZAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Prefabrikasyonda kullanılan döşeme elemanlarından en çok tercih edileni öngerilmeli boşluklu döşemelerdir. Öngerilme teknolojisinin kullanılabilmesi sayesinde istenilen ölçüde geniş açıklıklar geçilebilir. Bu da yapının özellikle endüstri tesislerinde tercih edilirliğini arttırmaktadır. Prefabrik yapılarda bu kadar önem arz etmelerinin sebebi; yapılarda hızlı imalat, daha büyük yük kapasitesi veya açıklık ve ısı yalıtımı gibi özellikleri sağlamalarıdır. Ayrıca içlerinde bulunan boşluklar sayesinde yapının büyük oranda hafiflemesini sağlamaktadırlar. Öngerilmeli boşluklu döşeme elemanları boylu boyunca uzanan dairesel kesitli boşluklara sahip, özellikle çekme bölgesinde öngerilme donatısı kullanılan bir yapı elemanıdır. Bu avantajların yanı sıra öngerilmeli boşluklu döşemeler içlerinde bulunan boşluklar nedeniyle diğer yapı elemanlarına göre daha farklı davranış sergilemektedirler ve bu davranışları saptamak oldukça zorludur. Bu nedenle öngerilmeli boşluklu döşemelerin güçlendirilmesi ile ilgili birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmada ise öngerilmeli boşluklu döşemelerin içlerinde bulunan boşlukların çelik donatı ve çelik halatlar ile eğilme momentlerine karşı güçlendirilmesi amaçlanmıştır. Deneylerde 2 grup öngerilmeli boşluklu döşeme elemanı kullanılmıştır. Gruplardaki elemanların özellikleri aynıdır. Kendi içlerinde döşeme elemanları tekrar gruplandırılarak çelik tel ve halatlar ile güçlendirilerek dayanımları, şekil değiştirmeleri ve kırılma yükleri bakımından kıyaslanmışlardır. Hazırlanan numuneler yükleme çerçevesi deney düzeneğinde hidrolik yükleme ünitesi yardımı ile yüklenerek deneye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The most preferred flooring elements used in prefabrication are prestressed hollow core slabs. With the use of prestressing technology in prefabrication, wide openings can be passed to the desired extent. This increases the preference of the building especially in industrial facilities. The reason why they are so important in prefabricated buildings is that they provide features such as fast manufacturing, larger load capacity or openness and thermal insulation in buildings. In addition, with the gaps in the structure to provide a large amount of lightening. The prestressed hollow core slab elements are a structural element with a circumferential cross-sectional cavity that extends in length, in particular a tensile reinforcement in the drawing region. In addition to these advantages, prestressed hollow pavements exhibit a different behavior than the other structural elements due to the gaps in them and it is very difficult to determine these behaviors. For this reason, many studies have been carried out on strengthening prestressed hollow floors. In this study, it is aimed to reinforce the cavities inside the prestressed hollow floors against steel reinforcement and steel ropes and bending moments. 2 groups of prestressed hollow flooring elements used for the experiments. The features of the groups are the same. They were regrouped together with steel wire and ropes to be strengthened, deformation and fracture loads. The prepared specimens were loaded and tested in the loading frame with the help of hydraulic loading unit.