Identifying factors affecting auditors' adoption of computer assisted audit tools and techniques (CAATTS): an empirical investigation
Denetçilerin bilgisayar destekli denetim araç ve tekniklerini kabulünü etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Ampirik bir araştırma
- Tez No: 611755
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Sosyoloji, İstatistik, Science and Technology, Sociology, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bilgi Teknolojilerinin hem özel hem de kamu kuruluşlarında kullanımının artması, denetim faaliyetlerini denetim organları için daha da karmaşık hale getirmiştir. Bu aşamada, Bilgisayar Destekli Denetim Araç ve Teknikleri (BDDAT) denetçilere görevlerini daha etkin ve verimli bir şekilde yerine getirmeleri için birçok avantaj sağlamakta ve BDDAT kullanımının arttırılması denetçiler ve kuruluşlar için önemli bir rol oynamaktadır. BDDAT kullanımını artırmak için, hangi faktörlerin kabul kararını önemli ölçüde etkilediğini bilmek çok önemlidir. Bu bağlamda, bu tez çalışmasının amacı denetçilerin BDDAT kabulünü etkileyen faktörleri ortaya koymaktır. Bu amaçla, bu çalışma Türk denetçilerin BDDAT kullanımını etkileyen değişkenleri ampirik olarak incelemektedir. Sonuç olarak, bu çalışmada bir BDDAT benimseme modeli oluşturulmuştur. Bu çalışma kapsamında öncelikle BDDAT kabulüne ilişkin çalışmalar 2000 yılından 2019 yılı Şubat ayı sonuna kadar gözden geçirilmiştir. Bu derleme, sahadaki geçmiş araştırmalar hakkında bilgi vermektedir. Literatür taramasının sonunda, BDDAT kabulünü etkileyen en önemli faktörler belirlenmiştir. Ardından, literatür taramasından elde edilen bilgiler ışığında ilgili hipotezlerle birlikte bir teknoloji kabul modeli önerilmiştir. Hipotezleri test etmek için nicel bir yöntem (anket) izlenmiştir. Anket ile Türkiye'den denetçilerden bilgi toplanmıştır. Model, Kısmi En Küçük Kareler ile Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM-PLS) kullanılarak test edilmiştir. Sonuçlar elde edildikten sonra faktörler arası ilişkiler de modele eklenmiştir. En sonunda nihai model geliştirilmiş ve denetçilerin BDDAT'yi benimsemesini etkileyen en önemli faktörler ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing use of Information Technologies in organizations both private and public, audit activities has become more complicated for audit bodies. At this stage, Computer Assisted Audit Tools and Techniques (CAATTs) provide many advantages to auditors to carry out their tasks in an effective and efficient manner in such an environment and expansion of CAATTs usage plays an important role for auditors and organizations. In order to increase usage of CAATTs, it is critical to know what factors are significantly affecting the adoption decision. In this respect, the main objective of this study is to reveal the factors affecting the Acceptance or Adoption of CAATTs by auditors. For this purpose, this study empirically explores the variables impacting use of CAATTs by Turkish auditors. As a result, a CAATTs adoption model is created in this study. In the scope of this study, firstly, studies related with the adoption of CAATTs were reviewed from 2000 to end of February 2019. This review gives information about past research on the field. At the end of the literature review, most significant factors affecting the CAATTs adoption are identified. Then, a technology adoption model and related hypotheses are proposed in the light of information derived from literature review. To test the hypotheses a quantitative method (questionnaire) is followed. Data is collected from auditors from Turkey. The model is tested using Structural Equation Modelling with Partial Least Squares (SEM-PLS). Inter-factor relationships are also introduced to the model after outcomes are obtained. At the end, the model's final version is developed and the most significant factors affecting the adoption of CAATTs by auditors are exposed.