Motivation and job satisfaction of architects in Turkey
Türkiye'deki mimarların motivasyonu ve iş tatmini
- Tez No: 611795
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT TANYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki mimari proje ofislerinde çalışan mimarların iş tatmini ve motivasyonunu araştırmaktır. Araştırmanın çerçevesi, motivasyon ve iş tatmini arasında pozitif bir ilişki olduğu ve bu iki olgunun da çalışan performansını etkilediği varsayımı esas alınarak oluşturulmuştur. Çalışan performansı ise proje başarısı üzerinde etkilidir. Proje başarısı inşaat sektörünün en önemli hedeflerinden biridir. Bu sebeple, mimarların motivasyonunu etkileyen faktörlerin araştırılması ve tespit edilmesi ve iş tatmini ile ilişkisinin araştırılması önemlidir ve bu çalışmanın amaçları arasındadır. Metodoloji olarak bir anket oluşturulmuş ve Ankara Mimarlar Odası aracılığı ile mimarlara e-mail yoluyla ulaştırılmıştır. Anket sonlandıktan sonra, datayı incelemek üzere regresyon modelleri kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the motivation and the job satisfaction of architects working at an architectural design offices in Turkey. The theoretical framework of this study focuses on the hypothesis that the motivation of an employee affects their job satisfaction, and therefore it has an impact on the employee performance. Since performance of design teams affects the project success, and project success is crucial to achieve an organizational success, it is important to investigate the motivation factors and its impact on job satisfaction. A questionnaire was conducted in accordance with the framework of the study. The data was collected and regression models were constructed to analyze the findings.