L-karnitin ve alfa lipoik asitin koç sperması dondurulabilirliği üzerine ve çözdürme sonrası yaşam süresi üzerine etkileri
Effects of L-carnitine and alpha lipoic acid on ram semen cryopreservation and post-thaw life span
  1. Tez No: 611796
  2. Yazar: NAİL TEKİN ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKARİYA NUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sunulan çalışmada; koç sperma sulandırıcısına eklenen 25 mM, 50 mM ve 100 mM L-karnitin ve 0,25 mM, 0,50 mM ve 1 mM Alfa lipoik asitin bireysel ve birlikte kullanılarak, inkübasyon boyunca spermanın yaşam süresini nasıl etkileyeceği ve spermatozoonların dişi genital kanaldaki olası ömrünün artırılabilmesi amaçlanmıştır. Sperma, beş adet Kıvırcık ırkı koçtan elektro-ejakülatör yöntemi kullanılarak alındı. En az +++ mass aktivite, %70 motililite ve 1,5 x109 spermatozoon/ml özelliğinde olan sperma örnekleri birleştirilerek (pooling) 16 eşit hacme bölündü. Biri kontrol olmak üzere içinde L-karnitin, Alfa lipoik asit veya her ikisinin karışımlarının farklı yoğunluklarını içeren sulandırıcılardan biri ile iki aşamalı sulandırma tekniğine göre sulandırılarak payet yöntemine göre donduruldu. Pooling, sulandırma, ekilibrasyon, eritme sonrası (0. saat) ve inkübasyon sonrası 3. ve 6. saatlerde spermanın motilite, plazma membran fonksiyon bütünlüğü (HOST) ve akrozomal bütünlüğü (PSA) değerlendirildi. Dondurma-eritme ve inkübasyon aşamalarına bağlı olarak, motilite, plazma membran fonksiyonel ve akrozom bütünlüğünün her işlemde azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of 25 mM, 50 mM ve 100 mM L-carnitine and 0,25 mM, 0,50 mM ve 1 mM Alpha lipoic acid on ram semen cryopreservation and post-thaw life span to increase survivability of ram semen in female genital tract. Semen was collected from 5 Kıvırcık rams by using electro-ejaculation method. Semen has +++ mass activity, 70% motility ve 1,5 x109 spermatozoa/ml used at pooling stage. After pooling, semen was divided into 16 groups and diluted using two-step dilution method by control and each antioxidant groups or mix groups. After dilution, semen was cryopreserved in straws. Motility, plasma membrane functional integrity (HOST) and acrosome integrity (PSA) were evaluated at after pooling, dilution, equlibration, post thaw and after 3 and 6 hours of incubation. Motility, plasma membrane functional integrity and acrosome integrity negatively effected from cryopreservation process and incubation. At the post-thaw stage, spermatological values of the groups containing only alpha lipoic acid were similar to those of the control group (P> 0.05).