Güneş enerjili mekanik havalandırma sistemi tasarımı ve performans analizi
Design and performance analysis of solar powered mechanical ventilation system
- Tez No: 611891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN EKREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, konutlardaki iç hava kalitesinin artırılması amacıyla, farklı debi ve güçteki havalandırma ünitelerinin elektrik enerjisi ihtiyacının FV panellerden karşılanması için gerekli sistem tasarımı ve performans analizinin yapılmasıdır. Tez kapsamında, sistemin tasarımı için farklı büyüklükte konut örnekleri kullanılmıştır. İlk adımda, EN 16798-1:2019 (EN 15251:2007'nin revizyonu) standardına bağlı olarak minimum hava debisi hesaplanmaktadır. İkinci adımda, iç ortamda izin verilen maksimum CO₂ oranının aşılmaması için gerekli minimum hava debisi belirlenmektedir. İki farklı yönteme göre hesaplanan minimum hava debilerinden hangisi daha büyük ise, tasarım hava debisi olarak kullanılmaktadır. Çalışma kapsamında incelenen konutların havalandırma ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla enerji taleplerine göre FV sistem boyutlandırılması yapılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda, Avrupa ve Türkiye'de yer alan farklı bölgelerindeki şehirlerin güneş ışınımları kullanılarak gerekli FV panel sayıları ve üretilen elektrik enerjisi miktarları belirlenmiştir. Örnek çalışma olarak, İzmir, Çiğli bölgesinde bulunan iki ofis odası için güneş enerjili mekanik havalandırma sistemi kurulumu gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, güneş enerjili mekanik havalandırma sisteminin mevsimsel performans analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is design and performance analysis of a solar powered mechanical ventilation system at different capacity for the improvement of indoor air quality. In the thesis, four different residents with different sizes are used for the system design. In the first step, the minimum amount of flow rate is calculated in accordance with the EN 16798-1: 2019 standard (EN 15251:2007 revision). The following step consists of calculating the minimum flow rate in order to keep indoor CO₂ concentration level under the limit. The higher value of given minimum flow rates of mentioned methods is chosen to be the design flow rate. Photovoltaic system sizing are realized according to the energy requirement of the ventilation units at corresponding design flow rate. As a result, the number of required photovoltaic panels and produced energy are determined by using solar irradiations of the selected cities from different climate regions in Europe and Turkey. As a case study, a solar powered mechanical ventilation system is established for two office rooms, located in Çiğli, İzmir. Seasonal performance of the solar powered mechanical ventilation system is analyzed in accordance with the system data.