Authorship attribution for social media
Sosyal medyada yazarlık atıf
- Tez No: 611957
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tarihsel olarak Yazarlık Atıf Teknikleri 1887'de ortaya çıktı, Mendenhall ilk kez yazarın kişiliğini belirtmek için Özellikler Sayma fikrini icat ettiğinde [1]. Metin için Yazarlık Özelliği, bir metnin yazarının diğer eserlerini inceleyerek benzerliğini belirlemeye odaklanır.Yazı koleksiyonunda ve yazı stilinin yakalanmasında nispeten sabit kalan bir dizi metin metnin özniteliklerini ortaya koyması durumunda, Bu araştırma, bir yazar tarafından yazılan tweet'lerden bir grup özelliğin çıkarılmasını ve bu özellikleri makineye besleyerek, yazarın yazar grubundan tweet yazıcısını tahmin edebilmek için yazar yazım tarzını öğrenmesini sağlar.
Özet (Çeviri)
Historically the Authorship Attribution Techniques appeared in 1887 when Mendenhall first invented the idea of Counting Features to indicate the personality of the author [1]. The Authorship Attribution for the text author focuses on identifying the similarity of the author of a text by examining his other works. Where a set of features of text extracted which that remain relatively constant in his collection of writings and the capture of his writing style, this research discussing extracting a group of features from tweets written by an author and feed this features to the machine to learn the author writing style to be able to predict the tweet' author from authors group.