CCDC57 cooperates with microtubules andmicrocephaly protein CEP63 and regulates centrioleduplication and mitotic progression
CCDC57 mikrosefali proteini CEP63 ile birlikte sentriol çoğalmasını ve mitotik progresyonu düzenler
- Tez No: 612012
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF NUR FIRAT KARALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Centrozomlar, hücre bölünmesinden hücresel sinyal iletimine kadar çeşitli süreçlerde kritik roller oynarlar. Centrozomların temel yapısında, her hücre döngüsünde sadece bir kez çoğaltılan ve bu çoğaltma döngüsü sıkı bir şekilde düzenlenmiş iki sentriyol vardır. Bununla ilişkili olarak, regülasyonlarındaki bozukluklar kanser gibi hastalıklara ve birincil mikrosefali gibi gelişimsel bozukluklara neden olur. Hastalık mekanizmalarını aydınlatmak için sentrozom biyogenezini ve fonksiyonunu düzenleyen mekanizmaların tam olarak anlaşılması gerekmektedir. Bu çalışmada, ayrıca sentriyolar uydu proteinleri ile birlikte localize olan, mikrotübüllere bağlanan ve yeni bir sentrozom proteini olan CCDC57 tanımladık. Yakınlık temelli etiketleme ve etkileşim çalışmaları, CCDC57'nin Cep63, sentriolar uydular ve mikrotübüller ile bir kompleks oluşturduğunu göstermiştir. Önemli olarak, CCDC57 parça mutantlarının karakterizasyonu, N-terminal 1-502 amino asit bölgesinin, sentrozomal konumlanmasına ve etkileşimlerine aracılık ederken, C-terminal 606-916 amino asit bölgesinin, mikrotübüllere bağlanmasına aracılık ettiğini ortaya çıkarmıştır. CCDC57'nin susturulması kanonik sentriyol eşlenmesinde ve sentriyol çoğalmasında hatalara neden olur ve sentriyol eşlenmesinin başlaması sırasında mikrosefali ile ilişkili protein Cep63 ve Cep152'nin sentriyole konumlanması başarısızlıkla sonuçlanır. Ek olarak, CCDC57'nin susturulması daha uzun süren mitoz bölünme, artan apoptoz, yanlış hizalanmış kromozomlar ve çok kutuplu iğler gibi mitotik kusurlar ile sonuçlanmıştır. Tüm sonuçlar birlikte, CCDC57'yi Cep63 sentriole çoğaltma modülünün ve mikrotübül aracılı mitotik süreçlerin ikili düzenleyicisi olarak tanımlar ve kanser ve primer mikrosefali hastalıklarının altında yatan sorunlara yeni mekanik bir bakış sağlar.
Özet (Çeviri)
Centrosomes play critical roles in diverse cellular processes ranging from cell division to cellular signaling. At the core of the centrosomes are two centrioles, which duplicate only once per cell cycle and this duplication cycle is tightly regulated. Accordingly, their deregulation causes diseases such as cancer and developmental disorders like primary microcephaly. Complete understanding of the mechanisms that regulate centrosome biogenesis and function is required to elucidate the disease mechanisms. In this study, we identified a new centrosome protein CCDC57, which also localizes and binds to centriolar satellites and microtubules. Proximity-labeling and interaction studies showed that CCDC57 forms a complex with Cep63, centriolar satellites and microtubules. Importantly, characterization of CCDC57 deletion mutants revealed that its N-terminal 1-502 amino acid region mediated its centrosomal localization and interactions, whereas the C-terminal 606-916 amino acid region mediated its localization and binding to microtubules. Loss of CCDC57 causes defects in canonical centriole duplication and centriole amplification, and results in a failure to localize microcephaly-associated proteins Cep63 and Cep152 to the centriole during initiation of centriole duplication. Additionally, CCDC57 depletion resulted in prolonged mitosis, increased apoptosis and a higher ratio of mitotic defects such as misaligned chromosomes and multipolar spindles. Together, our results identify CCDC57 as dual regulator of the Cep63 centriole duplication module and microtubule-mediated mitotic processes and provide new mechanistic insight into defects underlying cancer and primary microcephaly.