Soğukta depolanan deniz salyangozunun (Rapana venosa Valenciennes, 1846) tazeliğinin belirlenmesinde bilgisayarlı resim analizinin kullanılması
Freshness evaluation of cold stored sea snail (Rapana venosa Valenciennes, 1846) by the use of machine vision analysis
- Tez No: 612011
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Deniz salyangozu (Rapana venosa Valenciennes, 1846), ülkemizdeki tüketimi az olmakla beraber ihraç edilen en önemli su ürünlerinden birisidir. Su ürünlerinin tazeliği duyusal, fiziksel, kimyasal, biyokimyasal ve mikrobiyolojik analizler gibi farklı yöntemler ile belirlenebilmektedir. Bu yöntemlerin zaman alan, zahmetli ve maliyetli olmasından dolayı objektif ve otomatik ölçüm sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, bilgisayarlı resim analizi (BRA) sistemi kullanılarak soğukta 15 gün boyunca depolanan deniz salyangozlarının tazelik düzeyinin hızlı, objektif, ekonomik ve tutarlı bir şekilde belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda; soğukta (4±1°C) depolanan deniz salyangozlarından 0., 2., 4., 7., 9, 11. ve 15. günlerde örnekler alınarak BRA sistemi ile kabuk ve et kısımlarının görüntüleri ayrı ayrı elde edilmiştir. Görüntüsü elde edilen et kısımlarına sırasıyla fiziksel (sertlik ölçümü), kimyasal (nem, kül, pH, TVB-N) ve mikrobiyolojik (toplam canlı sayımı) analizler yapılmıştır. Depolama boyunca yapılan fiziksel ve kimyasal analiz parametrelerinde bir değişiklik saptanmamıştır. Mikrobiyolojik analiz sonuçlarına göre deniz salyangozlarının depolamanın 15. gününde bozulduğu belirlenmiştir. BRA sistemi ile elde edilen kabuk ve et resimlerinin renk analizi yapılarak L*a*b* değerleri bulunmuştur. Deniz salyangozlarının kabuk rengi depolama boyunca değişmezken, et renginde depolamanın 15. gününde L*a*b* değerlerinde önemli derecede artış olduğu saptanmıştır. BRA sisteminden elde edilen sonuçlar ile mikrobiyolojik analiz sonuçları bozulmanın düzeyini saptayabilen ve birbirleri ile tutarlı sonuç veren analiz yöntemleri olmuştur. Bu sonuçlar, BRA sisteminin deniz salyangozunun tazeliğini belirlemek için etkin bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir. Önemli bir ihracat ürünü olan deniz salyangozlarının tazeliğinin hızlı, objektif ve tutarlı bir otomasyon sistemle değerlendirilmesi bu ürünleri işleyen işletmeler için yüksek ürün kalitesi ile verimi arttırarak ülkemiz ekonomisine katma değer sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Sea snail (Rapana venosa Valenciennes, 1846) is one of the most important export products among seafood although it is not being consumed in our country. There are several instrumental and sensory methods (e.g., physical, chemical, biochemical and microbiological) developed for the evaluation of seafood freshness. However, these traditional methods are time-consuming, expensive and labor-intensive. Therefore, highly sensitive, nondestructive, inexpensive, precise, and rapid methods are required for freshness assessment of seafood. This study aimed to determine the freshness of sea snail cold stored for 15 days by using the fast, economic, objective and reliable system of machine vision. Within this scope, sea snails were stored at 4±1°C, and triplicate samples were collected at 0., 2., 4., 7., 9, 11. and 15. days of storage. Images of shell and meat parts were acquired by a machine vision system followed by physical (texture analysis), chemical (moisture, ash, pH, TVB-N) and microbiological (total viable count) analysis, respectively. There was not a significant change during storage for physical and chemical parameters studied. Spoilage time for sea snails was determined as 15 days according to microbiological analysis. The images of shell and meat part of sea snails acquired by the machine vision system were analyzed in terms of L*a*b* values. Shell part of sea snail did not show a significant change during storage in terms of L*a*b* values, whereas L*a*b* values for meat part showed a significant increase after 15 days of storage. The results of a machine vision system and microbiological analysis were used to determine the level of spoilage and these two parameters were consistent with each other. These results showed that the machine vision system can be used as an efficient and reliable method for freshness evaluation of sea snails. Evaluation of sea snail freshness with a fast, objective and reliable automated system will result in higher quality sea snail products for seafood processing plants and this will increase the economic value of sea snail as an important export product for our country.