Türk bankacılık sisteminin gelişimi ve Türkiye'deki uluslararası bankacılık analizi
- Tez No: 61207
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜVİT OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Çalışmamızın hareket noktası, 1980 yılı sonrasında uygulanmaya başlanan ve ekonominin bütününün dışa açılmasını amaçlayan ekonomi politikasına bağlı olarak Türk bankacılık sisteminin de dışa açılması gerekliliğidir. Çalışmamızda amaç, Türkiye' de özellikle bankacılık kesiminde son dönemler de yaşanan değişiklikleri Türk bankacılığının uluslararası faliyetleri bazında ortaya koyabilmektir. Bu nedenle çalışmamızda esas ağırlığı Türkiye' deki uluslararası bankacılık oluşturmaktadır. Çalışmamızda bir kopukluk olmaması için Türk bankacılık sisteminin gelişimi, uygulanan ekonomi politikaları çerçevesinde günümüze kadar incelenmiştir. Türkiye' deki uluslararası bankacılık faliyetleri ise, uluslararası bankacılığın fonksiyonel çerçevesi açısından ele alınarak, uluslararası bankacılık piyasasındaki yeri ve gelişme eğilimleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu nedenle uluslararası bankacılık olgusunda çalışmamızın gerektirdiği sınırlar içinde kalmak koşuluyla kaçınılmaz olarak çalışma kapsamına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The sarting point of our work is the necessity of expandingthe Turkish banking system out, depending on the economy policy which is aimed the whole economy at expanding out after 1980. The objektive of our work is to find out the changes related to the banking recently, which depends on the international activities of Turkish banking. Therefore, the main basis of our work is to from the international banking in the Türkiye. The devolopment of our Turkish banking system has been researched with regaerd tothe economy policies applied, not to be lacking in our work. The Turkish international banking activities have been dealt with the functions of the international banking. So, the place and devolopment tendecies of our banking within the international (banking) marketing have been tried to be determined. Therefore, the banking phenomenon is involved in our work provided it is dependet on only the contents of our work.