Sigorta sektörü ve Türkiye ekonomisindeki yeri
- Tez No: 61211
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN İSLATİNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Başlangıçta elde olmayan ani ve beklenmedik olarak gerçekleşen olaylara karşı insanların dayanışması sonucu ortaya çıkan sigorta kavramı, zamanla gelişerek çok daha önemli roller üstlenmiştir. insanların kendilerini güvence altına almak için gerçekleştirdiği sigorta işlemleri sonucunda, büyük miktarda fon oluşmaktadır. Toplanan bu fonlar ortaya çıkan hasarları karşılamakla beraber, yatırımlara kanalize edilerek, ülkenin kalkınmasında da rol oynar. Türkiye gelişmekte olan bir ülke olduğundan yatırımlarını finanse edecek sermaye miktarına ihtiyacı vardır. Sigorta sektöründe toplanan fonların gelir yaratıcı ve maliyet arttırıcı etkisi olmadığından, enflasyonist karakterde olmaması sektörün önemini arttırmaktadır. Yapılan çalışmada sigortacılığın genel esasları ele alınarak, Türkiye'deki etkinliği araştırılmıştır. İlk bölümde sigortacılığın tarihsel gelişimi ve genel kavramlara yer verilmiştir İkinci holümde, sigorta sektörünün mikro ve makro düzeydeki etkileriyle, Türkiye'de ve dünyada sektörün etkinliği ele alınmıştır. Üçüncü bölüm de ise, sigorta sektörünün gelişmesini etkileyen faktörlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Concept of insurance, which was emerged by the result of people's supporting each other against the events that achieved immediately, unexpectealy and out of their control at the beginning. A big amount of fund forms by the result of insurance transactions are achieved by people who wants to guarantee their life. These collected funds encounter both the damages that emerges and are channelled to the investments, so these funds play a big role on the country's developing. As Turkey is a developing country, it needs an amount of capital that will finance its investments. Because of the funds that are collect at the insurance sector, have no creative and cost multiplier affect, the importance of sector is increased because of not has an inflationary character. General facts of work of insurance agent were worked on, so the affects in Turkey were inwestigated. In the first chapter, we see the historical development of insurance agent and general concepts. In the second chapter, we see the insurance sector's affects that are at the activity of sektör in Turkey. In the thind chapter, we see the factors that effect the development of insurance sector.