Gündem belirleme modeli ve enflasyon, trafik ve sosyal güvenlik konularındaki gerçeklerle medya ve kamu gündemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 61210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ATIF BİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İletişim Bilimleri, Economics, Communication Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
IV ÖZET Gündem belirleme, kitle iletişim araçlarının okuyucuların ne hakkında düşüneceklerini, neyi önemli olarak algılayacaklarını zamanla etkilemesidir. Gündem belirleme yaklaşımına göre, kitle iletişim araçlarının seçtiği ve gündeminde yer verdiği haberlerin önemlilik sırası ile okuyucuların bu haberlere verdiği önem arasında bir parelellik söz konusudur. Türkiye'de bazı konularda meydana gelen gelişmeler ile medya gündemi ve kamu gündemi arasındaki ilişkileri sorgulayan bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kitle iletişim araçlarının izleyiciler üzerine etkilerini sorgulayan yaklaşımlar içinde gündem belirlemenin yeri ortaya konmaktadır. Daha sonra, gündem belirlemenin düşünsel temelleri ve bu alandaki araştırmaların günümüzde ulaştığı boyut anlatılmaktadır. İkinci bölümde, gündem belirleme sürecinin unsurları olan medya, kamu ve politika gündemleri ayrıntılı olarak tanıtılmaktadır. Ayrıca, çerçeveleme ve öne çıkarma kavramları da açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde, gündem belirleme alanında uygulanan başlıca araştırma yaklaşımları anlatılmaktadır. Gündem belirleme araştırmalarının ne gibi konular üzerineodaklandığı ve elde edilen bulgular bu bölümde incelenmektedir. Dördüncü bölümde ise 1985-94 yılları arasında ülkemizde eflasyon, trafik ve sosyal güvenlik konularında meydana gelen gelişmelerin Türk basınının ve kamuoyunun gündeminde nasıl yer aldığı incelenmektedir. Bu araştırmada Türkiye'deki enflasyon, trafik ve sosyal güvenlik konularıyla ilgili veriler için Devlet İstatistik Enstitüsü yayınlarından yararlanılmıştır. Bu konuların medya gündemindeki durumları da Milliyet, Cumhuriyet ve Türkiye gazetelerinin birinci sayfalarındaki ilk 5 haber içinde yılda kaç kez yayınlandıkları sayılarak saptanmıştır. Araştırmada ele alınan konuların gerçek yaşamdaki durumları ile medya gündemindeki durumları arasında bir ilişki olup olmadığı regresyon analizi ile sorgulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, gerçek yaşamdaki enflasyon oranı ile Milliyet ve Cumhuriyet gazeteleri gündeminde bu konuda yayınlanan haber sayıları arasında ters yönlü bir ilişki vardır. Enflasyonun seyri ile Türkiye Gazetesi gündeminde bu konuda yayınlanan haberlerin sayısı arasında ise bir ilişki gözlenmemiştir. Trafik ve sosyal güvenlik konularının gerçek yaşamdaki durumları ile bu konularda adı geçen gazete gündemlerinde yer alan haberlerin sayısı arasında da bir ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Agenda-setting is a media effects process that works in time and determines what audience will find important and think about. Agenda- setting approach presupposses that what media find important, select and present as news is parallel with what the audience find important. This study inquires the relations between the developments about some issues in Turkey and media agenda and public agenda. The subject is presented unden four chapters. The first chapter presents the importance of agenda-setting among other approaches that inquire media effects on audience. Then the origins of agenda-setting approach and the developments of agenda-setting research are given. In the second section, the components of agenda-setting process, namely the media, public and political agendas are introduced. In addition to this, the concepts of framing and priming are also mentioned. Some of the fundemental approaches applied to the agenda- setting researches are explained in section three. In this section, what the areas of the agenda-setting researchers focused and their findings so far are also examined. In the fourth section, how the developments about inflation, traffic and social security in Turkey between 1985 and 1994 took place on Turkish press agenda and public agenda in the same years areVI! researched. In this study, related data on inflation, traffic and social security in Turkey are obtained from the Statistical Yearbooks of Turkey. The state of these issues in the media agenda are found out by counting how many times each issue published as news on the front page within the first five news in one year in the three major newspaper Milliyet, Cumhuriyet and Türkiye. The relation between the facts on the issues in the real life (in Turkey) and in the media agenda are interrogated by means of regression analysis. According to the obtained results from this research, the relation between the anual inflation rates in the real life and the number of news published in Milliyet and Cumhuriyet about this issue is found to be inversely proportional. No relation is observed between the fluctuation of inflation in the real life and the number of news published in Türkiye. There is also no relation between the states of the issues of traffic and social security in the real life and the number of news published in the agendas of all three newspaper.