Description and verification of a model to calculate the efficiency of a bifacial pv module using theoretical and experimental observations
Deneysel gözlemleri kullanarak çift taraflı fotovoltaik modülün verimliliğini hesaplamak için bir modelin betimlenmesi ve doğrulanması
- Tez No: 612157
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çift taraflı güneş modülleri, iki yüzeyi de fotovoltaik tepki verecek şekilde yapılandırıldığı için arka yüzeyine ulaşan güneş ışınlarını kullanabilir. 1960lardan beri araştırılmakta olan bu tür paneller gelecek vaat etmektedir. Çift taraflı güneş panelleri, ön ve arka yüzeyine doğrudan güneşten gelen ve yerden yansıma sonucu panele ulaşan güneş ışınlarını yakaladığı için; arka yüzeyine gelen güneş ışını miktarı, modülün verimliliği için oldukça önemlidir. Bu tezin amacı, çift taraflı güneş panellerinin arka yüzeyine ulaşan güneş ışını miktarının modülün yerden yüksekliğine bağlı değişimlerinin incelenmesidir. Tez ayrıca, çift taraflı bir modülün verimliliğine ulaşmak için bir modelin ana hatlarını çizmeyi amaçlamaktadır. Model, deneysel bulgular kullanılarak ayarlanacak ve doğrulanacaktır.
Özet (Çeviri)
Bifacial solar modules can use the solar irradiation reaching directly to its back surface as their cells are constructed to have photovoltaic response for both faces. They have been investigating since 1960s and hold a promising future compared to mono-facial cells. Since bifacial solar modules capture photons from both surfaces, the efficiency of a bifacial solar module strongly depends on the rear side illumination. This thesis aims to construct a model to calculate the rear side solar irradiation incident on a bifacial module. We also examine the variation of solar irradiation at different heights of the rear surface and effect of shading. The thesis also aims to outline a model procedure to reach the yield of a bifacial module. The modelling is verified using experimental data measured in GÜNAM's Outdoor Test Facility.