Investigation of the stabilization of Pickering emulsions with different surface-modified titanium dioxides for enhanced dye decolorization
Yüzeyi modifiye edilmiş farklı titanium dioksitler ile Pickering emulsiyonların kararlılığının ve boya giderimindeki etkinliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 612165
  2. Yazar: MÜGE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL YILMAZ İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, membran emülsifikasyon ve Pickering emülsiyon yöntemleri kullanılarak yüzeyi çeşitli zayıf asitler kullanılarak modifiye edilmiş TiO2 nano tanecikleri ile kaplanmış kompozit tanecikler üretilmiştir. Yüzeyi modifiye edilmiş TiO2 nano taneciklerin su/yağ arayüzeyine daha yüksek oranda adsorbe olabilmesi ve bu sayede su içinde çözünmüş olan boyar maddenin parçalanabilmesi için daha fazla sayıda aktif mevkinin oluşturulabileceği düşünülmüştür. Bu kompozit tanecikleri hazırlamak için son yıllarda klasik emülsiyon hazırlama yöntemleri ile karşılaştırıldığında homojen tanecik dağılımına sahip tanecik üretebilmeyi sağlayarak üstünlük gösteren membran emülsifikasyon yöntemi kullanılmıştır. Böylece, TiO2 nanotaneciklerinin yağ fazının yüzeyine kaplanmasıyla yüzebilme özelliği olan fotokatalitik kompozit tanecikler elde edilmiştir. Elde edilen bu yüzebilen fotokatalitik kompozit taneciklerinin boya giderimindeki etkisini inceleyebilmek için model kirletici olarak teksil boyalarından biri olan indigo karmin boyası seçilmiştir. TiO2 nanotaneciklerinin yüzeyini modifiye etmek için ise, salisilik asit, benzoik asit ve sitrik asit kullanılmıştır. Modifiye etmek için kullanılan zayıf asit türü, zayıf asit oranı, yağ türü ve karıştırma etkisinin tanecik özellikleri ve boyanın fotokatalitik olarak parçalanma verimleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak, yüzey modifikasyonunun yüksek fotokatalitik bozundurma sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, composite particles which its surface modified bu using weak acids and having some photocatalytic properties of membrane emulsification and pickering emulsion methods were investigated. It is considered that, a high number of active sites can be formed and this leads the surface modified TiO2 nanoparticles can be adsorbed to the water/oil interface at higher rate, therefore it enables the degradation of dissolved dye in the water. In order to prepare these composite particles, membrane emulsification is the method which enables to provide homogeneous particle size distrubition in comparision with classical emulsion preparation tecniques which has been used in recent years. Thus, by coating the TiO2 nanoparticles on the surface of phase, photocatalytic composite particles were obtained. Indigo carmine dye, one of the dye dyes, was determined as the model pollutant to adjust the dye removal diversity of these floating photocatalytic composite particles. A mixture of salicylic acid, benzoic acid and citric acid to modify the surface of TiO2 nanoparticles in order to increase photocatalyctic activity of composite particles. Salicylic acid, benzoic acid and citric acid were used to modify the surface of titanium dioxide nanoparticles. The effect of weak acid type, weak acid content, oil type and mixing effect on the particle properties of dye and photocatalytically degradation yield of dye were investigated. Consequently, it was resulted that surface modification enables high photocatayctic degradation efficiency.