Kodlama teorisi tabanlı görüntü sır paylaşım şeması yürütülmesi
An implementation of secret image sharing scheme based on coding theory
- Tez No: 612183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle sayısal ortamda verilerin güvenli bir şekilde iletilmesi ve korunması gibi bilgi güvenliği gereksinimleri önem kazanmıştır. Güvenlik yöntemlerinin başında kriptoloji gelmektedir. Sır Paylaşım Şemaları, sadece bir kişiye güven olmadığı durumlarda kullanılmaktadır. Bu şemalarda amaç gizli bilginin birçok kişi arasında dağıtılarak güvenliğini arttırmaktır. Bu gizli bilgi bir şifreleme anahtar ya da bir gizli resim olabilir. Literatürde bir çok sır paylaşım şemaları mevcuttur. Bu tezde gizli görüntülerin güvenliğini sağlamak için diğer görüntü sır paylaşım metotlarında kullanılan permütasyon işlemine gerek olmaması ve seçilen sonlu cisimde herhangi bir görüntü kaybına sebep vermemesinden dolayı kodlama teorisi tabanlı bir şema kullandık. İlk olarak GF(2^8) sonlu cisminde [n,k] parametreli [12, 4] Reed Solomon kodu(RS) ile bir (k, n-k) gizli görüntü paylaşım şeması uygulanmıştır. İkinci olarak görüntü sır paylaşım şeması için GF(2^8) sonlu cisminde Hadamard matris formunda elde edilmiş olan [16, 8, 9] parametreli MDS kod kullanılmıştır. Bu MDS kodun standart formdaki üreteç matrisi 〖 G=(I〗_kxk |A_kxk) şeklindedir. Burada özellikle A matrisi involutif (tersi kendisi) MDS matris olacak şekilde seçilmiştir. Ayrıca involutif bir MDS matris ile görüntü paylaşımı ve görüntünün yeniden elde edilmesinde aynı matris ile işlem yapılması sağlanarak maliyeti düşürülmüştür. Sonuç olarak hafif- sıklet (lightweight) bir görüntü sır paylaşım şeması önerilerek yeni bir yapı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays with the development technolojy, information technolojy requirements such as safe transmission and preservation of data in digital environment have gained importance. The most important security methods are cryptology. Many methods have been proposed in the literature to safely hide key or image. One of these methods is secret sharing schemes. In a (k, n) secret sharing scheme, the secret (key or image) is distributed among n people, and any k person or more can merge to obtain secret information. Many hidden image sharing schemes have been proposed in the literature. In this thesis, we have benefited from coding theory to ensure the safety of hidden images. The purpose of coding theory is not to require the permutation process used in other image secret sharing methods and not to cause any image loss according to the selected finite field operations. Firstly, a (k, n-k) hidden image sharing scheme was applied with Reed Solomon code (RS) with [n, k] parameters [12, 4] in GF(2^8) finite field, it was shown that the hidden image was recovered. Then GF(2^8) have the parameters [16,8,9] produced in the finite field and is MDS codes produced on the Hadamard form, it was shown that the hidden image was recovered. In addition, the cost sharing was reduced by providing an involutive MDS matrix with the same matrix for image sharing and image recovery. As a result, a new structure has been introduced by proposing a lightweight image secret sharing scheme.