Estimation of heating, ventilation and air conditioning (HVAC) noise level in hospitals
Hastanelerde ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin (HVAC) ses düzeylerinin tahmini hesabı
- Tez No: 612209
- Danışmanlar: PROF. MEHMET ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, akustik hedefleri karşılayan hastane tasarımı konusunda bilgi sağlamak amacıyla düşük frekansta gümbürtü şeklinde algılanan gürültüye dikkat çekerek, 2008 yılı İklimlendirme, Isıtma ve Soğutma Enstitüsü (AHRI) standardına göre; hava terminalleri ve hava çıkışlarına bağlı ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinden kaynaklı ses düzeylerinin tahmini olarak hesaplanması amaçlanmıştır. EXCEL Visual Basic for Applications (VBA) programı, AHRI standartlarındaki yöntemleri ve hastane alanının belirlenmiş oda ölçütü/kriteri (RC) düzeylerine göre ses basıncı düzeyi değerlendirmelerini içeren yazılımın geliştirilmesinde kullanılmıştır. AHRI standardında verilen örnek kullanılarak yazılım doğrulanmıştır. Yazılım çıktısı ile hazırlanan jenerik Excel yazılımı ile elde edilen hesaplamaların aynı sonucu verdiği gözlemlenmiştir. AHRI standardının etkinliği, dört hastanenin özel odasındaki HVAC sistem tasarımının yazılım sonucunda elde edilen ses basıncı düzeyi ile odadaki ses basıncı düzeyi ölçümlerinin karşılaştırılmasıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to predict occupied space sound levels originating from Heating Ventilation and Air Conditioning (HVAC) systems through air terminals and air outlets by using 2008 Standards of Air-Conditioning, Heating and Refrigeration Institute (AHRI) in order to provide hospital design information meeting acoustic goals with an emphasis onto low frequency noise termed as rumble. EXCEL Visual Basic for Applications (VBA) program is used for the development of software containing procedures of the AHRI Standard and evaluation of the predicted sound pressure level in terms of hospital space's defined Room Criteria (RC) level. Verification of the software is performed by making use of the example given in AHRI Standard. It is observed that software output gives the same results calculated by excel programming. Effectiveness of AHRI standard is evaluated by comparisons of the software results for total sound pressure levels due to designed HVAC system of four hospital private room with sound pressure level measurements in the built room.