Comparison of lead time quotation policies in e-commerce environment
E-ticaret ortamında uygulanabilir teslimat süresi belirleme politikalarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 612218
  2. Yazar: ECEM ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN DURAN, DOÇ. DR. ERTAN YAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma e-ticaret ortamında çalışan firmaların müşterilere teslimat süresi belirlerken karşılaştıkları sorunlara dayanmaktadır. Siparişi önceden belirlenen teslimat süresine uygun göndermek ve müşteriye kısa süreli teslimat süreleri belirlemek arasındaki dengeyi sağlamak adına optimal bir politika bulmak zordur. Bunun yanı sıra, müşterilerin sipariş etme sıklığı e-ticaret sitelerinde verilen puanlamayla pozitif korelasyon içindedir. Bu çalışmada, müşterilerin sipariş etme sıklığındaki dalgalanma ana kısıt olarak kullanılmıştır ve e-ticaret ortamında uygulanabilir farklı teslimat süresi belirleme politikaları karşılaştırılmıştır. Bu politikalar analiz edilirken, senaryoların gösterilmesi için müşterinin alma isteği, sipariş kabul eşiği gibi birçok farklı kısıt içeren bir simülasyon modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is based on problems faced by e-commerce firms while determining lead time for their customers. It is hard to obtain an optimal policy for the tradeoff between serving on-time and quoting short lead times. On-time customer services are positively correlated with rating scores of firms in e-commerce websites. Therefore, in this study, the fluctuation of on-time customer service proportion is used as the main determinant of the rating of the firms and different policies of lead time quotation are compared for managerial insights that can be used in the e-commerce environment. While analyzing policies for the lead time quotation, Semi-Markov Decision Process is used to model the problem and a simulation model is used for demonstrating different scenarios to evaluate lead time quotation policies.