Hıyar (Cucumis sativus L)'da hasat sonrası farklı kalsiyum uygulamaları ile yenilebilir kitosan kaplamasının depolama süresi ve meyve kalitesine etkisi
The effects of postharvest edible chitosan coating treatments with different calcium compound combination on frui̇t quality and storage duration of Cucumis sativus L.
  1. Tez No: 612217
  2. Yazar: VEDAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN KASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hasat Sonu Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada hıyar meyvelerine hasattan sonra farklı kalsiyum bileşikleri ile kitosan kombinasyonu ile oluşturulan kaplama uygulamasının hıyarın hasat sonrası kalitesi ve depolama süresi üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, depolama öncesi hıyar meyvelerine %2, 4 ve 6 dozlarında kalsiyum klorür (CaCl2) ve %1,0 kitosan; %2, 4 ve 6 dozlarında kalsiyum propiyonat (C6H10CaO4) ve %1,0 kitosan; ile %2, 4 ve 6 dozlarında kalsiyum laktat (C6H10CaO6) ve %1,0 kitosan uygulamaları yapılmıştır. Uygulamaların ardından hıyar meyveleri kurutularak, plastik kapaklı kutular içerisine yerleştirilmiş ve 7±1oC sıcaklık ve %90-95 oransal nemde 20 gün süreyle depolanmıştır. Depolama süresince, beş günlük aralıklarla depodan alınan örneklerde kalsiyum değişimi, meyve eti sertliği (N), ağırlık kaybı (%), meyve kabuk rengi (L*, a*, b*, hue açısı, sarılık indeksi), klorofil SPAD miktarı, suda çözünür toplam kurumadde (SÇKM) miktarı, titre edilebilir asit miktarı (%), tad kalitesi, elektrolit sızıntısı (%), enfeksiyon oranı ölçüm(%), gözlem ve analizler yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar incelendiğinde, kalsiyum klorür, kalsiyum propiyonat ve kalsiyum laktat uygulamaları arasında, meyve eti sertliği ve yeşil rengin korunmasında, SÇKM miktarının artmasında ve enfeksiyonun geciktirilmesinde kalsiyum laktat uygulamasının özellikle %2 dozunun daha etkili olduğu belirlenmiştir. KT ve CaP4 uygulamaları ağırlık kaybının azaltılması açısından başarılı olurken, klorofil miktarının korunmasında ise CaL4 ve CaL6 uygulamalarının etkili olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, CaK4 ve CaK6 uygulamalarının hücre duvarında zarar oluşturarak, elektrolit sızıntısının artmasına neden olduğu dolayısıyla hıyar meyvelerinin depolama süresinin kısalmasına yol açtığı görülmüştür. Sonuç olarak, kalsiyum laktat ve kitosan kombinasyonlarının hıyar meyvesinin biyokimyasal özelliklerinin korunmasında kalsiyum klorür ve kalsiyum propiyonat uygulamalarından daha etkili olduğu bulunmuştur. Özellikle % 2 kalsiyum laktat ve kitosan kombinasyonunun bu açıdan öne çıkan uygulama olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of postharvest coating applications with different calcium compounds and chitosan combination on postharvest quality and storage time of cucumber fruits. Accordingly, pre-storage cucumber fruits were treated with 2, 4 and 6% doses of calcium chloride (CaCl2) and 1.0% chitosan; 2, 4 and 6% doses of calcium propionate (C6H10CaO4) and 1.0% chitosan; 2, 4 and 6% doses of calcium lactate (C6H10CaO6) and 1.0% chitosan. After the applications, the cucumber fruits were dried and placed in plastic lid boxes and stored at a temperature of 7 ± 1oC and 90-95% relative humidity for 20 days. During storage, calcium exchange, fruit firmness (N), weight loss (%), fruit skin color (L*, a*, b*, hue angle, yellowing index), chlorophyll SPAD content, total soluble solids (TSS), titratable acid content (%), taste quality, electrolyte leakage (%), infection rate measurement(%), observation and analysis were performed at five days intervals. According to the results of the study, when calcium chloride, calcium propionate, and calcium lactate applications were compared, it was determined that a 2% dose of calcium lactate application was more effective in preserving fruit firmness and green color, increasing the amount of TSS and also delaying infection. While KT and CaP4 applications were successful in reducing weight loss, it was found that CaL4 and CaL6 applications were effective in maintaining chlorophyll content. In the study, it was observed that CaK4 and CaK6 applications caused damage to the cell wall and increased electrolyte leakage, thus shortening the storage time of cucumber fruits. As a result, it was found that calcium lactate and chitosan combinations were more effective than calcium chloride and calcium propionate applications in preserving the biochemical properties of cucumber. Especially the combination of 2% calcium lactate and 1% chitosan was found to be the most prominent application in this respect.