Blok zincir altyapısı kullanılarak dijital kimlik doğrulama
Digital identity verificationusingblockchain framework
- Tez No: 612220
- Danışmanlar: PROF. DR. ORUÇ RAİF ÖNVURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnternet ilk oluşturulduğunda, birbirine bağlanan tüm bilgisayarlar güvenilirdi. Sistem sayısı azdı ve bu sistemleri çalıştıran insanlar birbirlerini tanıyorlardı, bu nedenle sistemler arasında kimin veri gönderdiğini bilmek için mekanizmalara ihtiyaçları yoktu. İnternetteki sistem sayısı arttıkça güven hızla azaldı ve kiminle kimin iletişim kurduğunu tanımlamak için sistemlere birçok mekanizma eklendi. Kullanılan en yaygın mekanizma olan kullanıcı kimlikleri ve şifreleri ile ilgili birçok problem bulunmaktadır. Kimlik doğrulama, bir kişinin veya bir uygulamanın gerçekte iddia ettiği kişi veya uygulama olduğunun tespit edilmesi amacıyla yapılan işlemler bütünüdür. Kimlik doğrulama yöntemleri, genel olarak donanım tabanlı, biyometrik ve bilgi tabanlı kimlik doğrulama olmak üzere üç bölüme ayrılır. Günümüzde kimlik doğrulama ile ilgili en büyük sorun güvendir. Bugün itibariyle, kişisel veya dijital kimliklerimizin çevrimiçi kimlik doğrulamasını tamamen güvence altına almak için yeterli bir sistem yoktur. Blokzincir teknolojisi, güvenilir ve merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan bu soruna bir çözüm getirebilir. Daha spesifik olarak, bireyler ve işletmeler kimliklerini blokzincirde saklayabilir ve doğrulayabilir, bu da kişilerin, kişisel bilgilerine kimin sahip olduğu ve ona nasıl eriştikleri konusunda daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlayabilir. Bu çalışma kapsamında blokzincir teknolojisi incelenerek, digital kimlik doğrulama sisteminin nasıl olması gerektiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
When the Internet was first created, all of the computers were securely connected. Because there were only a few systems run by operators knowing each other, they didn't need any mechanisms to determine the sender of any data between these systems. However, as the number of systems within the Internet increased, this level of trust had a sharp fall and many mechanisms were incorporated into the systems to define the communicating parties. The most common mechanisms are user IDs and passwords, which are associated with many problems. Authentication is the process of verification of the claims related to the real identity of a person or an application. The methods of authentication are categorized into three main groups: hardware-based, biometric and knowledge-based authentication. Security is the most important problem in modern authentication. Today, we still don't have an adequate system to secure online authentication of our personal or digital IDs. Blockchain technology can offer a solution for this problem without the need for a reliable central authority. More specifically, individuals and organizations can store and verify their identities in a blockchain, enabling individuals to have more control over their personal information being shared and accessed by other parties. This study analyzes blockchain technology to determine how a digital authentication system should work.