Bir mobil tabanlı nft uygulaması önerisi
A proposal for a mobile-based nft application
  1. Tez No: 930593
  2. Yazar: EMRE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR TEVFİK AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, günümüzün en önemli teknolojisi olan blokzincir alt yapısı ile dijital dünyada yeni bir NFT (Non-Fungible Token) platformu oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu platform sanatçılar, müzik endüstrisi ve koleksiyoncular başta olmak üzere ilgi duyan her kesim için güvenilir ve kullanıcı dostu özellikleriyle öne çıkmaktadır. Bu kapsamda mevcut diğer platformlara göre daha basit bir arayüz ile birlikte kullanıcı doğrulama işlemleri için ICAO 9303 (International Civil Aviation Organization) standardı kapsamında kullanıcı pasaportlarının, yapay zekâ destekli MRZ (Machine Readable Zone) tarama ve NFC (Near Field Communication) okuma işlemlerine yer verilmiştir. Bu sayede benzer platformlarda manuel olarak yapılan ve 48 saate kadar sürebilen kimlik doğrulama işlemlerinin kısa sürede tamamlanıp, uygulama içi işlemlerin askıya alınmasının önüne geçilmiştir. Aynı zamanda blokzincir teknolojisi ile hayatımıza giren akıllı sözleşmelerin, mobil uygulamalar aracılığı ile kullanıcılara, diğer platformların aksine farklı blokzincir ağ yapıları ile seçenek sunularak eserlerini oluşturup, satış yapma fırsatı da sağlamaktadır. Kapsamlı bir alt yapı mimarisine sahip olan bu platform, şeffaf ve güvenli işlemler için blokzincir teknolojisini kullanmakta ve kullanıcı işlemleri akıllı sözleşmeler sayesinde güven altına alınmaktadır. Uygulamanın arka uç katmanında farklı ağlar için farklı akıllı sözleşmeler oluşturulmuş ve blokzincirde dağıtımı yapılmıştır. Bu dağıtım sonucunda sözleşme adresleri ve her sözleşmeye ait ABI (Application Binary Interface) adı verilen özel anahtarlar veri tabanına kaydedilmiştir. Kullanıcı ağ seçimleri, veri tabanı ağ katmanında eşleştirilerek ilgili akıllı sözleşme ile iletişime geçilmekte ve sözleşmenin fonksiyonları kullanılarak blokzincirle iletişim sağlanmaktadır. Sonuç olarak tez kapsamında önerilen bu platform, kullanıcılar için basit bir arayüz, güvenli ve yenilikçi doğrulama işlemleriyle birlikte blokzincir temelinde farklı ağ seçenekleri de sunarak, kullanıcıların kendi NFT'lerini oluşturup, transfer edebilecekleri bir ortam oluşturmayı hedeflemektedir. Bu sayede NFT pazarında yeni bir yapı belirleyerek, dijital sanat ve sanatçılar için sürdürülebilir bir model sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to create a new NFT (Non-Fungible Token) platform in the digital world with the blockchain infrastructure, the most important technology of today. This platform stands out with its reliable and user-friendly features for all interested parties, especially artists, music industry and collectors. In this context, in addition to a simpler interface compared to other existing platforms, artificial intelligence supported MRZ (Machine Readable Zone) scanning and NFC (Near Field Communication) reading of user passports within the scope of ICAO 9303 (International Civil Aviation Organization) standard for user verification processes are included. In this way, identity verification processes, which are performed manually on similar platforms and can take up to 48 hours, are completed in a short time and in-app transactions are prevented from being suspended. At the same time, smart contracts, which have entered our lives with blockchain technology, provide users with the opportunity to create and sell their works by offering options with different blockchain network structures through mobile applications, unlike other platforms. This platform, which has a comprehensive infrastructure architecture, uses blockchain technology for transparent and secure transactions and user transactions are secured by smart contracts. In the backend layer of the application, different smart contracts for different networks are created and distributed on the blockchain. As a result of this distribution, the contract addresses and the private keys of each contract, called ABI (Application Binary Interface), are saved in the database. User network selections are matched in the database network layer and the relevant smart contract is contacted and communication with the blockchain is provided by using the functions of the contract. As a result, the platform proposed in this thesis aims to create an environment where users can create and transfer their own NFTs by offering a simple interface for users, secure and innovative verification processes, and different network options based on the blockchain. In this way, it aims to define a new structure in the NFT market and provide a sustainable model for digital art and artists.