Coğrafi işaretli ve organik ürünler ile ilgili tüketicilerin bilgi seviyeleri, tutumları ve tüketim davranışları: Samsun ili örneği
Information levels, attitudes and consumption behaviors of consumers regarding geografhically indicated and organic products: Case of Samsun province, Turkey
  1. Tez No: 612251
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma Samsun ili İlkadım, Atakum ve Canik ilçeleri tüketicilerinin coğrafi işaretli ve organik ürünler ile ilgili bilgi seviyelerinin, tutum ve tüketim davranışlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın birincil ve temel materyalini Samsun ili İlkadım, Atakum ve Canik ilçelerinde ikamet etmekte olan tüketicilerden anket yoluyla elde edilen veriler oluşturmaktadır. Toplam 384 tüketici araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırma verileri 2019 yılı Ekim ve Kasım aylarında toplanmıştır. Tüketicilerin sosyoekonomik özellikleri basit istatistiki yöntemlerle; coğrafi işaretli ve organik ürünlere ilişkin bilgi seviyeleri, tutum ve tüketim davranışları; Bilgi, Tutum ve Uygulama (BTU) analizi ile incelenerek karşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre tüketicilerin %52,1'i erkek, %47,9'u kadın, %70,3'ü evli, %29,7'si bekâr, %31,3'ü memur ve %29,4'ü lisans mezunudur. Katılımcıların yaş ortalaması 39, aylık gelir ortalaması ise 4,906 TL'dir. Araştırma sonuçlarına göre tüketicilerin, coğrafi işaretli ürün tanımı ve özellikleri konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıkları ve farklı algılarının oldukları söylenebilir. Tüketicilerin %47,7'sinin coğrafi işaretli ürün tükettiği, %46,4'ünün ise coğrafi işaretli ürüne daha fazla ödeme yapabileceği, %22,7'sinin ise fiyatın %5-10 arası fazlasını ödeyebileceği tespit edilmiştir. Tüketicilerin organik ürün tanımı ve özellikleri konusundaki bilgileri coğrafi işaretli ürünlere oranla daha iyi seviyededir. Tüketicilerin %85,7'sinin organik ürün tükettiği ve %70,1'inin organik ürüne daha fazla ödeme yapabileceği, %46,8'inin ise fiyatın %5-10 arası fazlasını ödeyebileceği tespit edilmiştir. Katılımcıların coğrafi işaretli ve organik ürünlere yönelik bilgi seviyesinin artması ile coğrafi işaretli ve organik ürünlere yönelik tutumları anlamlı düzeyde azalmaktadır. Bu durum bilgi seviyesinin önemini net bir şekilde ortaya koyarken tüketicilerin bu konuda bilinçlendirilmelerinin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analysed the information levels, attitudes and consumption behaviors of consumers in selected districts of Samsun regarding geographically indicated and organic products. 400 consumers were selected among the consumers by using simple random sampling method. A total of 384 consumers constituted the sample of the research. Research data were collected in October and November 2019. The primary and basic material of the study was the data obtained from the consumers living in İlkadım, Atakum and Canik distiricts of Samsun. Socioeconomic characteristics of consumers were analysed by descriptive statistics; information levels, attitudes and consumption behaviors of geographically indication and organic products; information, attitudes and application analysis. According to the research results, 52.1% of consumers were male, 47.9% were female, 70.3% were married, 29.7% were single, 31.3% were civil servants and 29.4% were undergraduate degree. The average age of the participants was 39, and the monthly income average was 4,906 TL. According to the results of the research, had limited consumers do not have enough information about the definition and characteristics of geographically indicated products and had different perceptions. It was determined that %47,7 of consumers consumed geographically indicated products, %46,4 were willing to pay more for geographically indicated products and 22.7% would ready to pay 5-10% more than the current conventional price. Consumers knowledge of the definition and properties of organic products was better than geographically indicated products. It was found that %85,7 of consumers consumed organic products, %70,1 of them would ready to pay more for organic products and 46,8% of them were willing to pay 5-10% more than conventional products prices. Participants attitudes towards geographically indicated and organic products decreased significantly with increasing information of geographically indicated and organic products. While this situation clearly demonstrated the importance information level, emphasised the importance of the awareness of consumers on this issue.