Kentsel arıtma çamurunun fasulye de (Phaseolus vulgaris L.) çıkış oranı ve fide gelişimi üzerine etkileri
The effects of urban treatment sludge on output rate and seedling development in beans (Phaseolus vulgaris L.)
  1. Tez No: 612252
  2. Yazar: TURGAY BAŞDİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇİRKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, iklim odası şartlarında bodur (Efsane) ve sırık (Öz Ayşe) fasulye çeşitlerinin artan dozlarda (% 0, % 25, % 50, % 75, % 100) kentsel arıtma çamuruna bağlı olarak fide çıkış oranı ve fide gelişimini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Yapılan çalışmada, ilk çıkış ve ilk yaprak oluşumu süresi, fide boyu, kök uzunluğu, yaprak rengi, yaprak alanı, yaprak sayısı, fide yaş ağırlığı, fide kuru ağırlığı, kök yaş ağırlığı ve kök kuru ağırlığı gibi bitki morfolojik özellikleri ve bitkide Na, Ca, K, Mg, Cu, Fe, Zn, Mn, Co, Ni, Cr, Cd gibi bitki besin elementleri ve ağır metal içerikleri incelenmiştir. Yapılan morfolojik ölçümler, % 25 ve % 50'lik arıtma çamuru dozlarının fide çıkışı ve ilk gerçek yaprak oluşumuna olumlu yönde etkilediğini, % 75 ile % 100 dozlarda ise olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Artan dozlarda arıtma çamurunun bitkide Cu, K, Mg, Mn ve Zn gibi ağır metal içeriklerinde istatistiki açıdan önemli bir artış gözlemlenirken Ni, Cd, Co, Cr, Fe, Na ve Ca değerlerinde ise bir azalmanın olduğu tespit edilmiştir. Bitkilerde Ca içeriğinin bitki gelişimi açısından yarayışlı miktarda olduğu belirlenmiştir. Cu, Cd, Ni, Mn, Zn ve Cr gibi ağır metal içeriklerinin yüksek oluşu ve buna bağlı olarak meydana gelen toksik etkiden dolayı bitki gelişimi olumsuz yönde etkilenmiştir. Ayrıca % 100 arıtma çamuru dozlarında bitki çıkışlarının olmadığı tespit edilmiştir. Efsane çeşidinin artan dozlarda arıtma çamuruna karşı olan direncinin Öz Ayşe çeşidine göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Yapılan analizler neticesinde, bodur çeşidin sırık çeşidinden daha fazla ağır metal barındırdığı ve her iki çeşidin ağır metal içeriği toksik sınırının çok üzerinde olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine seedling output rate and seedling growth due to urban treatment sludge in increasing doses (0 %, 25 %, 50 %, 75 %, 100 %) of stunted (Efsane) and pole (Öz Ayşe) bean cultivars under climatic chamber conditions. .In this study, first exit and first leaf formation time, seedling length, root length, leaf color, leaf area, number of leaves, seedling age weight, seedling dry weight, root age weight and root dry weight of plant morphological properties and Na, Ca, K, Mg, Cu, Fe, Zn, Mn, Co, Ni, Cr, Cd were investigated. Morphological measurements show that 25 % and 50 % treatment sludge doses have a positive effect on seedling output and the first true leaf formation and are not effective at 75 % and 100 % doses. There should be a significant increase in heavy metal contents such as Cu, K, Mg, Mn and Zn in increasing doses of treatment sludge while there is a decrease in Ni, Cd, Co, Cr, Fe, Na and Ca values. It was determined that Ca content of plants was beneficial in terms of plant growth. Cu, Cd, Ni, Mn, Zn and Cr heavy metal contents such as high and toxic effects due to the resulting plant growth was negatively affected. In addition, it was determined that there is no plant outflow at 100 % treatment sludge doses. It has been determined that the resistance of the legendary variety against treatment sludge in increasing doses is higher than Öz Ayşe variety. As a result of the analyzes, it was found that the dwarf variety contained more heavy metals than pole type and both types were above the toxic limit of heavy metal content.