İstatistiksel kenar algılama tabanlı optik disk tespiti ve şekil öznitelikleri ile diyabetik retinopati hastalığının sınıflandırılması
Statistical edge detection based optic disc determination and classification of diabetic retinopathy disease with shape features
- Tez No: 612267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL MURAT ÜNVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Diyabetik Retinopati (DR), körlüğe sebebiyet veren retinal bir hastalıktır. DR'nin erken evresinde meydana gelen mikroanevrizma lezyonlarının doğru ve erken tespiti, hastalığın derecelendirilmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada mikroanevrizma lezyonlarının tespiti dört aşamada ele alınmıştır. Birinci aşamada Optik diskin (OD) tespiti için literatürde daha önce denenmemiş olan Uyarlanmış Robust Rank- Order Test tabanlı istatistiksel kenar belirleme algoritması başarılı bir şekilde uygulanmıştır. İkinci aşamada retinal kan damarlarının tespiti yapılmış, üçüncü aşamada fovea ve makula bölgesi tespit edilmiş ve son aşamada ise resimlere ait şekil öznitelikleri kullanılarak mikroanevrizma lezyonları sınıflandırılmış ve literatürdeki benzer çalışmalarla kıyaslandığında çalışmanın başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Diabetic Retinopathy (DR) is a retinal disease that causes blindness. Accurate and early detection of microaneurysm lesions in the early stage of DR has an important role in the grading of the disease. In this study, the detection of microaneurysm lesions were discussed in four stages. In the first step, the Adaptive Robust Rank- Order Test based statistical edge detection algorithm, which has not been tried in the literature before, has been successfully applied for the detection of optic disc (OD). Retinal blood vessels were detected in the second stage, fovea and macular region were detected in the third stage and microaneurysm lesions were classified by using the shape features of the images in the last stage, the results were found to be successful when compared with similar studies in the literature.