Mardin koşullarında yetiştirilen bazı yonca (Medicago sativa L.) çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality characteristics of some alfalfa (Medicago sativa L.) varieties in Mardin conditions
  1. Tez No: 612268
  2. Yazar: NURAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖSMETULLAH ARVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, Mardin ekolojik şartlarında yetiştirilen bazı yüksek verimli Yonca (Medicago sativa L.) çeşitlerinin belirlenmesi amacıyla Kızıltepe-Köprübaşı Köyünde bulunan arazide, Tesadüfi Bloklar Deneme Desenine göre 3 tekerrürlü olarak 2017 yılında yürütülmüştür. Çalışmada Banat, Bilensoy-80, Frigos, SHN, Sunter, Şahin-42, Optimus ve Plato olmak üzere sekiz yonca çeşitleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, yonca (Medicago sativa L.) çeşitlerinin çıkış süresinde, kuru madde oranı, ana sap sayısı ve ADF oranlılarında çeşitler arasında önemli bir fark bulunmamaktadır. En yüksek bitki boyu 80.66 cm ile Sunter, en düşük ise 66.67 cm ile Banat çeşidi olmuştur. En yüksek ana sap kalınlığı 2.56 mm ile Bilensoy-80, en düşük ise 1.60 mm ile Optimus çeşidi gelmektedir. Metrekarede bitki sayısı en yüksek 712 m2/bitki ile Bilensoy-80, en düşük 642.33 m2/bitki ile Frigos çeşidi gelmektedir. En yüksek yaş ot verimi 2505 kg/da Bilensoy-80, en düşük ise 1596.66 kg/da ile Frigos çeşidindedir. En yüksek kuru ot verimi, 663.33 kg/da ile Bilensoy-80, en düşük ise 383.33 kg/da Optimus çeşidindedir. En yüksek ham protein oranı % 25.79 ile Şahin-42, en düşük % 19.57 ile Plato çeşidi gelmektedir. En yüksek ham protein verimi 145.58 kg/da ile Bilensoy-80, en düşük ise 95.10 kg/da ile Banat çeşidi gelmektedir. En yüksek NDF % 48.64 ile Şahin-42, en düşük ise % 42.16 ile Sunter çeşidi gelmektedir. En yüksek NYD % 147.62 ile Şahin-42, en düşük ise % 130.91 ile Sunter çeşidi gelmektedir. Elde edilen sonuçlara göre Mardin sulu koşullarında en uygun çeşitlerin Bilensoy-80 ve SHN olduğu sonucuna varılmış olup yöre yetiştiriciliği için ümitvar olduğu ve çiftçiler için yetiştiriciliğinin tavsiye edilebilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 2017 with 3 repetitions according to the Random Blocks Trial Pattern on the land located in Kızıltepe-Köprübaşı Village in order to determine some high-yielding Clover (Medicago sativa L.) cultivars grown in Mardin ecological conditions. Eight clover varieties were used in the study, Banat, Bilensoy-80, Frigos, SHN, Sunter, Şahin-42, Optimus and Plato. According to the results obtained, there is no significant difference between varieties in the emergence time of alfalfa (Medicago sativa L.) varieties, dry matter ratio, main stem count and ADF ratios. The highest plant height was Sunter with 80.66 cm and the lowest was Banat with 66.67 cm. The highest main stem thickness is Bilensoy-80 with 2.56 mm and the lowest is Optimus with 1.60 mm. Bilensoy-80 with the highest number of plants per square meter, 712 m2/plant, and Frigos with the lowest 642.33 m2/plant. The highest dry grass yield is Bilensoy-80 with 663.33 kg/da and the lowest is 383.33 kg/da Optimus. The highest crude protein ratio is Şahin-42 with 25.79 %, and Plato with the lowest 19.57 %. The highest crude protein yield is Bilensoy-80 with 145.58 kg/da and the lowest is Banat with 95.10 k /da. The highest NDF is Şahin-42 with 48.64 % and the lowest is Sunter with 42.16 %. The highest NYD is Şahin-42 with 147.62 % and the lowest is Sunter with 130.91 %. According to the results obtained, it was concluded that the most suitable varieties in Mardin watery conditions were Bilensoy-80 and SHN, and it was determined that it was hopeful for the local cultivation and that it could be recommended for farmers.