Experimental investigation on research octane number of liquefied petroleum gas
Sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) araştırma oktan sayısının deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 612288
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YOZGATLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Sıvılaştırılmış Petrol Gazının (LPG) Araştırma Oktan Sayısı (RON) modifiye edilmiş, gaz fazındaki yüksek oktanlı yakıtlarla çalışabilen CFR motoru kullanılarak ölçülmüştür. Çeşitli oranlarda propan, n-bütan, iso-bütan ve eser miktarda olefin içeren LPG örnekleriyle kapsamlı bir deney matrisi oluşturulmuş ve oktan ölçümleri yapılmıştır. Oktan hesaplamaları sırasında ASTM tarafından sıvı haldeki yakıtlar için belirlenmiş hesaplama metodu kullanılmıştır. Deneysel olarak ölçülen bu oktan sayıları kullanılarak LPG kompozisyonu ve oktan sayısı arasındaki ilişkiyi kuran matematik modeli oluşturulmuştur. Bu model literatürdeki benzer şekilde yapılmış deney sonuçlarıyla test edilerek güvenilirliği ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research presents an experimental study of the Research Octane Numbers (RON) of Liquefied Petroleum Gas (LPG) using a modified Cooperative Fuel Research Engine which can run with gaseous high-octane fuels. A comprehensive set of RON data for the LPG compositions that contain propane, n-butane, iso-butane and trace amount of olefins are presented. In order to determine RON of the various samples, the bracketing method that is defined for liquid fuels by the American Society for Testing and Materials (ASTM) was followed. A linear empirical model which correlates LPG composition to octane number is then developed. The empirical model is tested using experimental data in the literature in order to observe confidence. Very good agreement with the literature is observed.