Trends in the annual maximum accumulated precipitation deficit and surplus in the Upper Ceyhan River Basin
Yukarı Ceyhan Havzası yıllık azami toplam yağış açığı ve fazlası verilerindeki eğilim
  1. Tez No: 612329
  2. Yazar: AYDIN OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İSHAK YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kuraklık ve sel biribirine zıt kavramlar olmasına rağmen geçmişte çoğu toplumu etkileyen ve gelecekte de etkilemeye devam edecek olan ciddi hidrolojik tehlikelerdir. Bu kavramların sıkça ortaya çıkmaları ve dünya genelinde artan şiddeti, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin bu tehlikeye karşı kırılganlığının bulunduğunu ve bunların daha önce benzeri görülmemiş sosyo-ekonomik ve çevresel etkilerle sonuçlanabileceğini gösterir. Bu durum iklim değişikliğinin bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. İklim değişikliği etkilerinin tespiti için aylık yağış verileri kullanılarak yapılan çalışmalar ciddi önem arz etmektedir. Bu etkilerin öngörülebilmesi trend analiz metodlarının önemini daha da ön plana çıkarmaktadır. Bu çalışmada, Yukarı Ceyhan Havzası yıllık azami toplam yağış açığı, azami yağış açığı süresi , azami yağış fazlalığı ve azami yağış fazlalığı süresi verilerindeki eğilimin analizi yapılmıştır. 1 aylık, 3 aylık ve 6 aylık zaman dilimlerine göre hesaplanan Standart Yağış İndeksi (SPI) verilerinde eğilim olup olmadığı Mann-Kendal Test ile tespit edilmiş ve verilerdeki bu eğilimin miktarı Sen's Slope Testiyle hesaplanmıştır. Ayrıca verilerin homojen olup olmadığı Wallis and Moore Testiyle kontrol edilip değişim noktalarının olup olmadığı Buishand Range Test ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Flood and Drought, despite each is being different from the other, they are considered hydrological hazards that affected most societies in the past and will probably occur in future. These extreme events had influenced the developed and developing countries which had negatives consequences on socio-economy and environment. This situation is due to climate change. Studies using monthly precipitation data are important for the determination of climate change impacts. An early prediction of these impacts shows the importance of trend analyses methods. In this study, the trend analyses of annual maximum accumulated precipitation deficit, deficit duration (DD), surplus and surplus duration (SD) will be analyzed for the upper Ceyhan River Basin. Trend analyses in calculated Standard Precipitation Index (SPI) data for 1 month, 3 months and 6 months periods were determined by Mann-Kendal's test and the amount of this trend was calculated by Sen's Slope test. In addition, the homogeneity of the data was checked by the Wallis and Moore test, and the change points were determined by using the Buishand Range test.