Spora katılım güdülenmesi ile dinsel eğilim arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation the relationship between the sports participation motivation and religious tendency
  1. Tez No: 612374
  2. Yazar: BURAK DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu araştırmada bireylerin spora pasif veya aktif olarak katılım güdülenmesi ile dinsel eğilimi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel (nedensel karşılaştırma) tarama modeli kullanılarak yapılan bu çalışmada, kullanılan veriler anket metodu ile toplanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu, Aksaray ilinde yaşayan ve spor salonlarında aktif olarak spor yapan spor seyircileri oluşturmaktadır. Öncesinde bilgilendirilmiş uzmanlar tarafından dağıtılan 350 anket formundan ve 302 adet anket formu geri dönüşüm sağlamıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak 5 bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Birinci bölümde, Polat ve Yalçın (2017)'ın geliştirdiği 25 madde içeren 7'li likert şeklinde Spor Seyircileri İçin Dışsal Güdü Ölçeği, ikinci bölümde yine Polat ve Yalçın (2017)'ının geliştirdiği, 21 madde içeren 7'li likert şeklinde Spor Seyircileri İçin İçsel Güdü Ölçeği, üçüncü bölümde Pelletier ve diğerleri (2013) tarafından geliştirilen, Öcal ve Sakkalı (2018) tarafından Türkçe uyarlaması yapılarak geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan 18 madde içeren 7'li likert şeklinde Sporda Güdülenme Ölçeği-II, dördüncü bölümde Allport ve Ross tarafından 20 madde olarak geliştirilen ve Kayıklık (2000) tarafından Türkçe uyarlama çalışması yapılarak 10 madde olarak elde edilen Dinsel Eğilim Ölçeği, beşinci bölümde ise araştırmaya katılan katılımcıların demografik bilgilerinden oluşan kişisel bilgi formu; yer almaktadır. Spora katılım güdülenmesi ile dinsel eğilim arasındaki ilişki değerlerini karşılaştırmak üzere SPSS-22 İstatistik Paket Programı aracılığıyla korelasyon analizi (Pearson Correlation Moment) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the relationship between passive or active participation in sports and religious tendency of individuals. In this study, which was conducted using a relational (causal comparison) survey model, the data were collected by questionnaire method. The sample group of the study consisted both of sports spectators and actively sports participant who live in Aksaray. After 350 questionnaires were distributed by informed experts 302 surveys have provided feedback. In the research, a questionnaire form consisting of 5 sections was used as a data collection tool. In the first part has been using developed by Polat and Yalçın (2013) that 7- point likerts and 25 items, the External Motivation Scale for Sports Spectators. In the second part has been using developed by Polat and Yalçın (2017) that 7-point likerts and 21 items, the Internal Motivation Scale for Sports Spectators. In the third part, was using 7-point likerts and 18 items that was adapted to Turkish by Ocal and Sakalli (2018) and validity and reliability studies were conducted Sports Motivation Scale-II that developed by Pelettier and others (2013). In the fourth part The Religious Tendency Scale, which was developed by Allport and Ross as 20 items and obtained as 10 items by Turkish adaptation study by Kaylık (2000), was used. In the fifth part, personal information form consisting of demographic information of the participants is located. Correlation analysis (Pearson Correlation Moment) had performed through the SPSS-22 Statistical Package Program to compare the correlation values between motivation to participate in sports and religious tendency.