Sera domates yetiştiriciliğinde değişik uygulamaların verim ve kaliteye etkileri, üzerine bir araştırma
- Tez No: 6124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENİAN ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
84 ÖZET E. Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 1987- 1988 yıllarında gerçekleştirilen bu çalışmada, sera sebze üretiminde yaygın olarak kullanılan 2,4-D hormonunun, doma tes meyve özelliklerine olan etkilerinin ortaya konması amaç lanmıştır. İlk deneme yılında, Turguase F. hibrit çeşidi ile ilkbahar üretimi şeklinde, ikinci deneme yılında ise Dario F. hibrit çeşidi ile tek Ürün şeklinde yetiştirme yapılmış tır. 2,4-D Saf Asit formu ile, 2,4-D Amin formu, ilk yılda 1 ve 2 ppm dozlarda, ikinci yılda ise 2 ve 4 ppm dozlarda de nenmiştir. 2,4-D çözeltileri el pülverizatörü ile salkımlara ilk 2 çiçek açtığında uygulanmış, 2. kez uygulama yapılan sal kımlara ise 3. veya 5. çiçekler açtığında tekrar pulverize edilmişlerdir. Hasatlar başladıktan sonra parseldeki bitkile rin her salkımının meyveleri, ağırlık ve adet olarak belir lenmiş, en ve boyları ölçülmüştür. Ayrıca hormon uygulamala rıyla meydana gelen bozuk şekilli meyve tipleri belirlenmiş tir. Bunun yanında hasat edilen meyvelerde vitamin C, titre edilebilir asitlik ve refraktometre değerleri tespiti için örnekler ayrılmıştır. Sonuçta, özellikle yetersiz çevre koşullarının etkin olduğu dönemde, hormon uygulamalarıyla, toplam verim ile pa- zarlanabilir verimin belirli düzeyde arttırıldığı saptanmış tır. Bunun yanında, hormon uygulamalarının bitkilerde isten meyen yapısal bozukluklara neden olarak, olabilecek verim artışını sınırlayabildiği de, belirlenmiştir. Ayrıca 2 ve 4 ppm dozdaki, 2,4-D aktif madde formlarının 2 kez uygulan ması ile anormal şekilli meyve sayısının önemli oranda arttı ğı gözlenmiştir. Hormon uygulamalarıyla erkenci verimin önem li oranda arttırıldığı saptanmış ve ilkbahar üretimi şeklin de yapılan yetiştirmede 10 günlük, tek ürün şeklinde yapılan yetiştirmede ise 20-30 günlük bir erkenci lik sağlanmıştır. Bunun yanında meyvelerin içerebileceği askorbik asit miktarı ile kuru madde miktarının, bazı hormon uygulamalarıyla85 arttırıldığı belirlenmiştir. Ayrıca hormon uygulamalarının, meyve ağırlığı üzerindeki etkisine bağlı olarak, titre edi lebilir asit miktarının da değiştiği tespit edilmiştir. Burada, ayrıca 2,4-D hormonunun insan sağlığına ola bilecek toksik etkileri, teorik bazda irdelenmiştir. Buna göre, 2,4-D hormonunu imal eden ve bunları kullanan kesimle rin maruz kalabilecekleri risklerin, meyvelerdeki kalıntıla rın tüketici kesim üzerindeki etkisinden daha büyük olduğu kanısına varılmıştır. 2,4-D'nin kanser yapıcı etkisinin ke sin olarak ortaya konmamış olmasına ragmen, bu ihtimalin bugünkü bilgilere göre kesinlikle ortadan kalkmadığı ifade edilmiştir. Ayrıca kanser etkisi dışında, toksik etkilerle ilgili olarak yapılan çalışmalarda, doza bağlı olarak deği şen birçok etki belirlendiği için, bazı önlemlerin alınmasın da, büyük yararlar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
86 SUMMARY In the research realized between the years 1987-1988 at the Department of Horticulture of the Faculty of Agricul ture, Aegean University, it was aimed to find out the effects of the 2,4-D hormone on tomato fruit specifications that has been commonly used in greenhouse vegetable production. In the first testing year, spring production was realized using Turguase F1 hybrid variety in the greenhouse. In the second testing year, single yearly production was realized using Dario F1 hybrid varietin the greenhouse. 2,4-D Pure Acide form and 2,4-D Amine forms were tested 1 and 2 ppm dose in the first year, and 2 and 4 ppm dose in the second year. 2,4-D solutions were applied to the trusses with hand pul- verizator when the first two flowers had started to open, and the second applications were made when the third or the fifth flowers had to open. After the start of harvesting, fruits of each truss on the plot were determined as weight and number, their diameter and height were measured. Further some misshaped fruit types were determined because of hormon applications. In addition to this, some specimens were aparted for fixing vitamin C, titratable acidity and refroctometer values. Consequently, especially in the period when unable environment conditions are effective, by means of hormone application, certain increase level of yield such as total and marketable were determined. Further, it was determined that hormon application on plants caused limitation of yield increase besides undesirable structure defeat. On the other hand, it was observed that abnormal formed fruit quantity increased with twice application of 2 and 4 ppm doses of 2,4-D active material forms. An important increase of early yield by means of hormone application were determined as 10 days earlier in spring growing and 20-30 days earlier in single yearly growing. Besides, it was fixed that quantity87 of dry material and ascorbic acide increased with some of hormone applications. Further, it was observed that the change of titratable acid quantity might be related with the effects of hormone application on fruit weight. Here, toxic effects of 2,4-D hormone to human health have been examined on theoretical base. According to this, the risks subject to the group of people using and producing 2,4-D hormone are more than the effects of 2,4-D residues in fruit on consumer group. Though cancer making effect of the 2,4-D hormone has not been put forth, it has been stated that this possibility has not certainly disappeared as today's information. Apart from it, excluding cancer effect, in the studies made for toxic effects, big utility has been seen in having some precaution since many skifting effects have been determined related with dose.