Tekstilde kullanılan pamuk dışındaki başlıca bitkisel liflerin ön terbiye işlemleri
  1. Tez No: 6125
  2. Yazar: A.MERİH ÖNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
- 115 - 6. ÖZET Bu çalışmada pamuk dışındaki başlıca bitkisel lifler olan keten-kenevir-jüt-sisal ve hindistan cevizi lifleri nin ön terbiye işlemleri üzerinde çalışılmıştır. Bunun için sözü edilen liflere sonuçta elde edilen tu tumlarına göre üç ayrı bazik işlem reçetesi ve bunu izle yen en az bir en fazla üç ağartma reçetesi uygulanmıştır. Ağartma işlemlerinde sodyum hipoklorit, sodyum klorit ve hidrojen peroksit maddeleri ile onbeş kombinasyon yapıl mıştır. Side edilen 250 adet örnek üzerinde, ağırlık kaybı oranı, beyazlık derecesi ve bakır sayısı saptanmıştır. Her üç kategoride de ağartma işlem sırası artıkça ağır lık, kaybı -ve bakır sayısı düşme oranı artmaktadır. Ancak aynı ilişkinin, bazı ağartıcıların sarartma etkisi nedeniy le beyazlık derecesi için söz konusu olamadığı durumlar vardır. Beyazlık derecesi arttıkça liflerin ağırlık kaybı dola yısıyla zarar görme derecesi de artmaktadır. Buradan hareketle, en uygun kombinasyonu seçerken liflerin bir yandan beyazlık derecesinin yüksek olmasına diğer yandan da zarar görme derecesi ve ağırlık kaybının minimum olmasına dikkat edilmelidir. Tablo 26 da keten-kenevir-jüt-sisal ve hindistan cevizi için sert tutum ve yumuşak tutum eldesine göre seçilmiş en uygun kombinasyonlar ile ağırlık kaybı, beyazlık derecesi, bakır sayısı düşme oranı ve hidrofillik değerleri yer almak tadır."-116-
Özet (Çeviri)
-?117 - 7. SUMMARY In this investigation it is studied about pretreatments of cellulosic fibers except at cotton fibers, these are the fibres of flax-hemp-jute-sisal and coir. In order to do this 3 different alkali treatment receipes and at least one, at most three bleaching receipe are appli ed to the fibers above according to results. During bleaching processes 15 different combinations of sodium hypochloride, sodium chloride and hydrogen peroxide were applied. Degree of whiteness, loss of weight and num ber of cupper were measured on 250 samples. Bach of three categories as the number of bleaching process increases, the loss of weight and number of cupper increases. But it is not possible to say the same thing for degree of whiteness because of the yellowing effect of some bleachers. As the degree of whiteness increases, because of the loss of weight the injure in the fabric increases. So, in order to make a right choice it is necessary to consider degree of whiteness to be high and loss of weight to be low. - The value of hydrophly, decrease at the number of cupper, degree of- white ness, loss of weight with suitable combina tions for fibers at flax-hemp- jute-sisal and coir are shown, at table-26.-118- £ p. I» 43 q g 0) -ri 10,£1 a b 0J o u >?> -ri H 9.S B P< O +> J3 +>.m ho O Tl » 3 ?3 (VI