A lower-bound limit analysis solution for lateral load capacity of masonry walls
Yığma duvarların yatay yük kapasitesi için bir alt-sınır limit analiz çözümü
- Tez No: 612425
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALTUĞ ERBERİK, DOÇ. DR. MUSTAFA TOLGA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yığma yapılar dünya üzerinde ilk barınma yerleri olarak inşa edildiklerinden beri gerek kırsal bölgelerde gerekse şehirlerde hala yaygın olarak kullanılan bir yapı çeşididir. Tarihi eserlerden barınmaya kadar birçok alanda kullanılan yığma yapılar, kullanılan malzemelerin kolay tedarik edilmesi, kolay şekilde inşa edilmesi ve malzemelerin termal dayanıklılığı gibi birçok konuda avantaj sunmaktadır. Ancak yığma yapıların analizi pek de kolay olmamaktadır. Kullanılan malzemelerin çeşitliliği ve bu malzemelerin karakteristik özelliklerinin eksik olabilmesi, tasarım kurallarının eksik olabilmesi ve günümüz betonarme ve çelik yapılar için kullanılan analizlerin yığma yapılar için uygun olamaması gibi çeşitli nedenler yığma binaların analizini güçleştirmektedir. Bu yapılar çoğunlukla mühendislik yaklaşımı olmadan inşa edilen yapılar olduğu için, karmaşık analiz yöntemlerini yığma yapılar için uygulamak güç ve zaman alıcıdır. Çoğu karmaşık analiz yönteminin yanında, limit analiz yöntemi ise yığma yapılar için oldukça kullanışlı ve hızlı bir yöntemdir. Bu çalışmada yığma duvarları alt-sınır limit analiz yöntemiyle yanal yük kapasitesinin elde edilmesi sağlanmıştır. Statik dengenin ve akma koşullarının sağlanmasını temel alan alt-sınır teoremi ile düz bir duvardan başlanarak çeşitli açıklıklara sahip duvarların hesaplamaları yapılmış ve alabilecekleri maksimum yanal yük bulunmuştur. Bu sayede açıklıkların duvarın yanal yük kapasitesine etkisi bulunmuş ve karşılaştırma yapılabilmiştir. Bunun yanı sıra duvarın çeşitli özelikleri değiştirilerek yapılan hesaplamalar sonucu yığma duvar hakkındaki varsayımların desteklenmesi sağlanmıştır. Alt-sınır teoreminin uygulanması için Matlab2017b programından yardım alınmış ve buradan alınan sonuçlar ile değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Masonry exists from very past centuries around the world which is used not only for sheltering, most of historical architectural masterpieces are masonry structures. Masonry offers advantages in many areas such as easy supply of materials, easy to construct and thermal durability of materials. However, the analysis of masonry buildings is not a easy task. Various reasons such as the diversity of materials used and the lack of characteristic properties of these materials, lack of design regulations and the fact that the analysis methods used for today's reinforced concrete and steel structures are not suitable for masonry buildings complicate the analysis of masonry buildings. Because these structures are non-engineered structures, it is difficult and time-consuming to apply complex analysis methods for masonry buildings. Limit analysis is a very useful and fast method for non-engineered buildings such as masonry buildings. In this study, it is provided to obtain lateral load capacity by using lower-bound limit analysis method. Starting from a wall with no opening with the lower bound theorem based on the provision of static equilibrium and yield conditions, the walls with various openings were calculated and the maximum lateral load they were able to take was found. In this way, the openings had an effect on the lateral load capacity of the wall and a comparison was made. In addition, various properties of the wall have been changed to support the assumptions about the masonry wall. Matlab2017b program was applied for the application of the lower-bound theorem.