Predefined damage patterns for limit analysis on non-engineered masonry buildings
Mühendislik hizmeti görmemiş yığma binalar üzerinde limit analizi için önceden tanımlanan hasar modelleri
- Tez No: 581638
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALTUĞ ERBERİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Mühendislik hizmeti görmemiş donatısız yığma binalar, özellikle deprem tehlikesinin yüksek olduğu Akdeniz, Asya ve Güney Amerika ülkelerinde hala yapı stokunun önemli bir yüzdesini oluşturmaktadır. Bu bina tipinin sismik performansını ölçmek kolay değildir, çünkü şu ana kadar geliştirilen analitik ve sayısal yöntemler, genellikle belirli tasarım ve inşaat uygulamalarına sahip mühendislik hizmeti görmüş yapılar için geçerlidir. Bu tür binalar için, yük transfer yollarını iyi tanımlanmış yapısal elemanlar vasıtasıyla tanımlamak kolaydır. Bununla birlikte, donatısız yığma yapıları genellikle böyle bir yük yolunu sağlamak için iyi ölçülmüş malzeme özelliklerine, rijit döşeme diyaframlarına ve yeterli döşeme-duvar veya duvar-duvar bağlantılarına sahip değildir. Bu nedenle, geleneksel analiz araçlarının kullanımı, donatısız yığma binaların sismik davranışları, bu analiz araçlarının dayandığı yapısal analiz ve modellemenin temelleriyle çelişkili olduğundan, anlamsız ve hatta yanıltıcı hale gelir. Bu gibi durumlarda, çoğunlukla gözlemlenen performansa ve düşünülen bina tipindeki hasara dayanan basit teorik analizlerin kullanılması pratik bir çözüm sağlayabilir. Bu çalışma, hasarlı duvar binalarından elde edilen mevcut deprem sonrası verilerini ve duvar örneklerinden elde edilen deneysel verileri kullanarak dolu ve delikli duvar duvarları için öngörülen düzlem içi hasar mekanizmalarını ve çatlak modellerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu önceden tanımlanmış hasar ve çatlak dağılımları, mühendislik hizmeti görmemiş yığma yapıların yanal yük kapasitesini tahmin etmek için alt-sınır limit analiz çözümlemelerine veri olarak kullanılabilir
Özet (Çeviri)
Non-engineered masonry construction still constitutes a significant percentage of building stocks, especially in earthquake-prone Mediterranean, Asian and South American countries. It is not easy to quantify the seismic performance of this building type, because the analytical and numerical methods, which have been developed so far, generally work for engineered masonry buildings with specific design and construction practices. For such buildings, it is easy to define the load transfer paths through well-defined structural members. However, non-engineered masonry buildings generally do not have well-quantified material properties, rigid floor diaphragms and adequate floor-to-wall or wall-to-wall connections in order to ensure such a load path. Hence the use of conventional analysis tools become meaningless or even misleading since the seismic behavior of non-engineered buildings contradicts with the fundamentals of structural analysis and modeling, on which these analysis tools are based on. In such cases, the use of simple theoretical analyses, which are generally based on observed performance and damage on the considered building type, may provide a practical solution. This study aims to propose prescribed in-plane damage mechanisms and crack patterns for solid and perforated masonry walls by using the available post-earthquake field data obtained from damaged masonry buildings and experimental data obtained from masonry specimens. These predefined damage and crack patterns can be used as an input for lower-bound limit analysis solutions in order to estimate the lateral load capacity of non-engineered masonry buildings.