Haber değeri ölçütleri bağlamında spor haber bültenleri: TRT Spor, NTV Spor, A Spor televizyon kanalları örnekleminde bir inceleme
Sports news in the frame of the news values: The analysis of the sport channels named TRT Spor, A Spor, NTV Spor TV channels
  1. Tez No: 612470
  2. Yazar: BETÜL SAÇAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZLEM VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Spor, Journalism, Radio and Television, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışmada, televizyon spor kanallarının ana haber bültenlerindeki haberler seçilirken hangi haber değeri ölçütlerine göre seçildiğine yönelik bir durum tespiti yapmak temel çıkış noktasıdır. Özellikle özel televizyon yayıncılığı ve tematik yayıncılığın Türkiye'de yaygınlaşmasıyla birlikte, tematik spor kanalları ve buna bağlı olarak farklı tür ve içeriklerde spor programları yaygınlaşmıştır. Bu programların sayısının artmasıyla birlikte spor haber izleyici kitlesinin büyüdüğü de bir gerçektir. Spor haberciliğinde haber değerlerinin nasıl oluşturulduğunun belirlenmesi amacıyla hazırlanan bu tez çalışmasında, tematik spor kanalları NTV Spor, A Spor ve TRT Spor kanallarının ana haber bültenlerine odaklanılmıştır. Bu kapsamda 24 Ekim 2017 - 1 Aralık 2017 tarihleri arasında yayınlanan spor haber bültenleri incelenmiştir. Söz konusu haber bültenlerinde özellikle spor haberlerinin sıralanışına, spor haberlerinin sürelerine, spor haberlerinde yer verilen spor dallarına, spor haberlerinin içerik ve konularına, spor haberlerinin hangi haber değeri ölçütlerini taşıdığına, spor haberlerindeki haber kaynaklarına ve spor haberlerindeki görüntü türlerine odaklanılmıştır. Çalışmanın temel problemi ve varsayımları ışığında belirlenen bu özelliklerin söz konusu spor haber bültenlerinde incelenmesi için içerik analizi uygulanmış ve bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, sports newsletters of television sports channels are examined. Which news value criteria according to the sports news are selected? And the factors affecting the selection process of sports news are examined. In Turkey with the expansion of thematic televisions and sports programs in different types of content thematic sports channels started to broadcasting and also has become widespread. With the increase of these programs, the sports news audience has increased. In this thesis, it is aimed to determine the news values used in television sport news bulletins. For this purpose, the main news bulletins of the thematic sports channels named NTV Spor, A Spor and TRT Spor have been analisied. In this context, sports newsletters published between 24 October 2017 and 1 December 2017 were examined. In this news bulletins in particular focused on the sequence of sports news, focus on the duration of sports news, focused on sports branches, focus on the content and topics of sports news, focus on what news value criteria are used for sports news, focus on news sources in sports news and focus on the types of images in sports news. A content analysis was conducted on sports news bulletins to be examined subjects in the sports news which were determined within the scope of the basic problem of the study and various findings were reached.