Uçak bakım rotalama problemi için yeni bir çözüm yaklaşımı
A new solution approach for aircraft maintenance routing problem
- Tez No: 612469
- Danışmanlar: PROF. DR. REFAİL KASIMBEYLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Sivil Havacılık, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Uçak Bakım Rotalama Problemi, bir filodaki uçaklar için, ulusal ve uluslararası düzenlemelerin ve havayolu işletmelerinin şart koştuğu bakım gerekliliklerinin karşılanacağı uçuş dizileri oluşturulması problemidir. Bu çalışmada havayollarında planlama sürecinin önemli bir bileşeni olan Uçak Bakım Rotalama Problemi ele alınmıştır. Çalışma kapsamında büyük çevrim yaklaşımı ile ele alınan problem için Uygun Çözüm Temelli Genişletilmiş Subgradyant Yöntemi ile Ardıştırmalı bir algortima önerilmiştir. Önerilen algortimada, Uygun Çözüm Temelli Genişletilmiş Subgradyant Yöntemi'ne ilişkin ikil problem Karınca Kolonisi Algoritması ile çözülmüştür. Ayrıca uçuş dizileri yaklaşımı ile ele alınan Uçak Bakım Rotalama Problemi için bir yeni tamsayılı model geliştirilmiştir. Geliştirilen modele eklenen bağlantı kısıtları ile büyük çevrim şeklinde çözümler oluşturulması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aircraft Maintenance Routing, is the problem of generating flight sequences for aircraft in a fleet by considering national, international and company's maintenance regulations. In this study, Aircraft Maintenance Routing Problem, which is an important component of the airline planning process, is discussed. In the scope of this study, an iterative algorithm with Modified Subgradient Algortihm Based on Feasible Values, is proposed for big cycle approach Aircraft Maintenance Routing Problem. Dual problem in Modified Subgradient Algortihm Based on Feasible Values is solved by Ant Colony Optimization. In addition, a new integer model is developed for the Aircraft Maintenance Routing Problem, which is defined with flight strings approach. With the connection constraints added to the developed model, solutions are generated as big cycles.