Melt infiltration of ceramic preforms for functionally graded materials
Fonksiyonel dereceli malzemeler için ön şekillendirilmiş seramiklerin infiltrasyonu
  1. Tez No: 612595
  2. Yazar: CANER ERDAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KALKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı; ön sert tabaka ve arka sünek tabakanın birleşimiyle yüksek sertlik ve yüksek eğme dayanımı özelliği gösteren seramik-metal kompozitlerin Fonksiyonel Dereceli Malzeme (FDM) süreci ile üretilmesidir. FDM numunesinin gereksinimlerinden olan dereceli değişen yaş/yığınsal yoğunluk ve/veya porozite elde edilebilmesi için kompozisyon en önemli değişkenlerdendir. Farklı tane boyutlarına sahip bor karbür ve silisyum karbür tozlarının farklı ağırlık yüzdelerinde bilyalı değirmende öğütülmesi ve daha sonra preslenmesi ile dereceli değişen yaş yoğunluklara ve poroziteye sahip olan FDM'nin üç farklı tabakası üretildi. Üretilen her bir numuneye ısıl işlem uygulandı ve azami teorik yoğunluğa ulaşabilmek için basınçlı infiltrasyon süreciyle poroziteler alüminyum alaşımı ile dolduruldu. Son olarak; faz analizi, tane boyut ve dağılım analizi, yaş/yığınsal yoğunluk ve porozite ölçümü, optik mikroskop ve SEM analizi, üç nokta eğme testi, sertlik ölçümü ve XRD analizi ile kompozit malzemelerin karakterizasyonu gerçekleştirildi. 12 cm uzunluk, 4 cm genişlik ve 2,3 cm kalınlığa sahip FDM B4C-SiC-Al kompozitlerinin eğme dayanımı yaklaşık olarak 348 ± 40 MPa ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this work was to produce ceramic-metal composite which shows combination of high hardness and high flexural strength by a combination of hard front layer and tough back layer by Functionally Graded Materials (FGM) process. Composition is the most important variable to obtain gradual changing green/bulk density and/or porosity which are the requirements of an FGM sample. Three different layers of FGM with gradual changing green density and/or porosity were pressed following by ball milling of different weight % of boron carbide and silicon carbide particles with different particle sizes. Each green body was sintered, and then, pressure melt infiltration process was applied to fill porosities with aluminum alloy in order to reach the near theoretical density. Finally, the material was characterized by phase analysis, particle size and distribution analysis, green/bulk density and porosity measurements, optical microscope and SEM analyses, three point bending test, hardness measurement and XRD analysis. Flexural strength measured for FGM B4C-SiC-Al composites having dimensions of 12 cm length, 4 cm width, 2.3 cm thickness is nearly 348 ± 40 MPa.