Optimal operation policies for multi-item vending machines with product dedicated variant towers
Ürüne tahsisli, değişken üniteli, çoklu ürün içeren satış otomatları için optimum operasyon politikları
  1. Tez No: 612660
  2. Yazar: HACI ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN DURAN, DOÇ. DR. ERTAN YAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezde farklı lokasyonlarda satış otomatı bulunan bir satıcının operasyonel politikalarının modellenmesi ve çözülmesi amaçlanmaktadır. Her bir satış otomatı farklı sayıda ürün ünitesine sahip olduğundan satış otomatında hangi ürünlerin tutulacağı ve hangi miktarda tutulacağı kararları önem arz etmektedir. Talebin belirsiz olması nedeniyle uygulanan çözüm, ünitelerin ürünlere ve makinelere tahsisini belirli bir zaman diliminde ve tüm senaryolar için belirlemektedir. Daha düşük maliyetli operasyonel politikanın elde edilebilmesi için stokastik optimizasyon yaklaşımı sergilenmiş ve elde edilen sonuçlar önerilen matematiksel modelin kullanılmasını destekleyici nitelikte olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis we focus on modelling and solving the operation policy problem of a seller by managing its vending machines at different locations. Each vending machine has sale unit towers, which can hold different items; therefore, the decisions of which items should be kept at which location and with how many sale towers become important. Due to the uncertainties faced in demand, solution of the problem determines the allocation of towers to the items and machines throughout a time horizon. Stochastic optimization approach is employed to obtain less costly operations policy and experimental results support usage of the proposed model.