Changing urban environment and lifestyles: A study on housing enclaves in Bursa
Değişen kentsel çevre ve yaşam biçimleri: Bursa'daki kapalı konut alanları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 612659
  2. Yazar: SUZAN ÇAĞIL CESUR TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bursa, bir sanayi kenti olarak Türkiye ekonomisindeki yeri ve önemi nedeniyle hızlı kentleşmeye ve göçe maruz kalmıştır. Nüfusun artması, şehir merkezindeki artan yoğunluk ve trafik sorunlarının ortaya çıkmasıyla üst ve orta gelir grubu şehir merkezindeki konutlarını terk ederek yeni yaşam alanları aramaya başlamışlardır. Bursa'da kapılı konutların artan popülaritesi, şehir merkezinden kopuşa neden olmuş ve sosyal ayrışmayı vurgulayan kentsel çevreler yaratmıştır. Bu çalışma, son zamanda rağbet gören kapalı konutların kullanıcıların yaşam biçimlerini etkileyip etkilemediğini, kullanıcıların yeni oluşan çevrelerin sunduğu yaşam biçimlerini ne kadar benimsediklerini ve bu yeni yaşam biçimlerinden memnun olup olmadıklarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çevre–Davranış Kuramları (BHS) ve mimar Amos Rapoport'un konuyla ilgili tartışmalarının incelemesine dayanarak, Bursa'da seçilen Saygınkent, Korupark ve Bursa Modern kapalı sitelerinin kullanıcılarıyla derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak mülakatlar yapılmıştır. Mülakatların yorumlanması sonucunda Bursa'da kapalı konutların üst-orta gelir grubu için bir norm haline geldiği ve kullanıcıları tarafından benimsenen yeni bir yaşam biçimi tanımladığı ortaya çıkmıştır. Sonuçlar konut çevrelerinin üst-orta gelir gruplarının yaşam biçimlerini etkilediğini, şehir merkezinin önemini yitirdiğini ve halihazırda var olan sosyal ayrışmanın daha da derinleştiğini göstermektedir. Şehir merkezinin geleceği ve kapalı konut modelinin sürdürülebilirliği konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bursa has been particularly subject to rapid urbanization and migration due to its location and its part in the economy of Turkey as an industrial center. With the rise in the population, the increasing density in the city center and the emergence of traffic problems, the middle and upper-income groups have left their residences in the city center and searched for a different habitat. The increasing popularity of gated housing in Bursa has created urban enclaves leading to detachment from the city center and accentuating social segregation. This study aims to determine if these housing enclaves affect the lifestyles of the inhabitants, how much did the users adopted the lifestyles suggested by the affordances of the new built environment, and are they happy with their new way of life. Based on a review of the literature on Environment – Behavior Studies (BHS) and architect Amos Rapoport's discussions on the subject, semi-structured in-depth-interviews conducted with the users of the chosen housing enclaves in Bursa namely; Saygınkent, Korupark, and Bursa Modern. Analysis of the responses demonstrates that gated housing has become a norm for the upper-middle-income group and define a new lifestyle embraced by its users. The results indicate that housing enclaves affect the lifestyles of the upper-middle-income groups, the city center has lost its importance, and the already existing social segregation has become more emphasized. Further research is needed on the future of the city center and the sustainability of the new housing model as housing enclaves.