Damage in dual phase steels under industrial forming conditions
Çift fazlı çeliklerde endüstriyel şekillendirilme koşullarında hasar oluşumu
  1. Tez No: 612670
  2. Yazar: MERVE ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dinamik gerilme yaşlanması (DGY), DP çeliklerinin deformasyonunu etkileyen istenmeyen bir mekanizmadır. Bu tezin ilk bölümünde, DGY davranışı dijital görüntü ilişkilendirme (DGİ) tekniği ile birleştirilmiş çekme testleri ile incelenmiştir. Gerinim haritaları, DGY koşullarında, PLC-tipi bantlara benzer olan bant şeklinde gerinim lokalleşmelerini ortaya çıkarmıştır. Çekme testlerinden sonra, kırık yüzeyler elektron mikroskobuyla incelenmiş ve farklı test koşullarında kırılma davranışının değiştiği görülmüştür. İkinci bölümde, DP çeliklerinde DGY ve hasar arasındaki ilişki, elastik katsayıdaki değişimi ortaya çıkartmak için tasarlanmış çekme testleri ile incelenmiştir. Hasar parametreleri DP590 ve DP800 çelikleri için, kuazi-statik ve endüstriyel şekillendirme koşullarında (sıcaklık: 25 vs 200, 300 °C and gerinim hızları: 10-3 vs 10 s-1) ölçülmüş ve karşılaştırılmıştır. Belirli bir gerilimde, hasar değerleri, dinamik gerinim yaşlanmasının (DGY) deformasyon davranışını kontrol ettiği endüstriyel şekillendirme koşulları için %700'e kadar daha yüksek olabilir. Ölçülen hasar parametresi değerleri, mikroskop yardımıyla karakterize edilen boşlukların yüzdesi ile doğrulanmıştır, ayrıca şekillendirme koşullarına göre boşukların şekli ve dağılımı hakkında ayrıntılı bilgi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dynamic strain aging (DSA) is an undesirable mechanism that affects the deformation of dual-phase (DP) steels. In the first part of this thesis, the DSA behavior was studied with tensile tests coupled with digital image correlation (DIC) technique. Strain maps revealed band-type strain localizations under the DSA conditions, which were similar to PLC-type of banding. After the tensile tests, fracture surfaces were investigated by electron microscopy, and the fracture behavior has changed with different test conditions. In the second part, the relation between DSA and damage in DP steels were investigated through tensile tests that were designed to reveal the changes in elastic modulus. The damage parameter was measured and compared under quasi-static and industrial deformation conditions (temperatures: 25 vs. 200, 300 ºC and strain rates: 10-3 vs. 10 s-1) for DP590 and DP800 steels. At a given strain, the damage values can be up to 700% higher at industrial forming conditions, under which dynamic strain aging (DSA) controls the deformation behavior. Measured damage parameters were also confirmed with the void fraction characterization by microscopy, which also provided details on the void shape and distribution with respect to the deformation conditions.