Çift fazlı çeliklerde şekillendirme ve kırılma karakteristiğinin mikroyapı seviyesinde deneysel ve nümerik incelenmesi
Experimental and numerical investigation of forming and fracture characteristics in dual phase steels at the microstructural level
  1. Tez No: 763343
  2. Yazar: LABINOT TOPILLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN TOROS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
DP çeliklerin makromekanik ve mikromekanik davranışlarının incelenmesi bu tezin amacıdır. Bu nedenle ferrit ve martensit gibi iki fazdan oluşan Çift Fazlı DP600 ve DP800 çelikleri bu çalışma kapsamında incelenmiştir. Farklı haddeleme yönlerinden kesilen ve farklı gerinim oranlarında üç eksenliliğe sahip örneklerin gerilme-gerinim davranışı deneysel olarak belirlenmiştir. Bu tez çerçevesinde yazılım sistemlerinin bir parçası olan modellerin parametreleri tanımlanmıştır. Bu nedenle parametreler basitleştirilmiş Johnson-Cook kurucu modeli, Johnson-Cook hasar kriteri, Gurson modeli ve Gurson Johnson-Cook modellerine göre tanımlanır Bu nedenle, farklı sayısal simülasyon modellerinin kullanılması ve sayısal simülasyonlar için uygun parametrelerin sonlu elemanlar yöntemleri aracılığıyla optimize edilmesi, standart numuneler, 2B mikroskobik mikroyapı seviyesi ve 3B sentetik mikroyapı için hasarlı ve hasarsız parametreler olarak tanımlanmaktadır. Sonuç olarak, gelecekteki çalışmalar için çok yararlı veriler bulunmuştur. Tüm sayısal simülasyon sonuçları deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır ve iyi bir uyum içindedir.
Özet (Çeviri)
Investigation of macro mechanical and micromechanical behavior of DP steels was the aim of this thesis. Therefore, Dual Phase DP600 and DP800 steels, consisting of dual phases such as ferrite and martensite have been under instigations. The stress-strain behavior of triaxiality specimens cut from different rolling directions and tensiled at different strain rates was determined experimentally. In the framework of this thesis are defined the parameters of the models which are part of the software systems. So the parameters are defined based on these models Simplified Johnson-Cook constitutive model, Johnson-Cook failure mode, Gurson model, and Gurson Johnson-Cook model. Therefore, using different numerical simulation models, and optimizing appropriate parameters for numerical simulations Through finite element methods are defined as damage and undamaged parameters for standard samples, for 2D microscopic microstructure level, and 3D synthetic microstructure. All numerical simulation results are compared with experimental results and are in good agreement.