Gebeliğin erken döneminde ultrasonografi bulguları, BETA-HCG ve progesteron değerlerinin gebelik kaybını öngörmedeki yeri
Ultrasonography findings, BETA-HCG and progesterone values in prediction of pregnancy loss in early pregnancy
  1. Tez No: 612702
  2. Yazar: CİHAN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Erken gebelik döneminde transvaginal ultrasonografı beta-hcg ve progesteron değerlerinin, gebelik prognozuna etkilerini saptamak için bu çalışma düzenlenmiştir. Yöntem: Tekil, kronik hastalığı olmayan, tekrarlayan abortus hikâyesi olmayan, otoimmun hastalığı olmayan ve ultrasonografıde gebelik kesesi normal olan 174 gebe prospektif çalışmaya alındı. Olgular, 5-6. haftalar ile 7-8. haftalarda değerlendirildiler. Transvaginal ultrasonografı ile gestasyonel kese çapı milimetre cinsinden ölçülerek ortalaması hesaplandı, yolk kesesi çapı (mm) ve morfolojisi ile kalsifıkasyon varlığı araştırıldı, CRL en uzun eksende ölçüldü, fetal kalp hızı atım/dk biriminden hesaplandı, gestasyonel kese çapından CRL çıkarıldı ve not edildi. Aynı gün hastanın serum progesteronu ng/dl cinsinden ve serum B-hCG değeri ise mlU/ml cinsinden biyokimya laburatuvarında belirlendi. Bulguların istatistiksel analizi yapıldı. Bulgular: 5-6. haftalarda ortalama gestasyonel kese çapı yaşayan olgularda 12,1±3,9 mm, abortus yapanlarda 14±5 mm olarak bulundu (P=0,827). 7-8. haftalarda ise abortus yapmayan olgularda ortalama gestasyonel kese çapı 17,8±5,7, abortus yapanlarda 18±5,4 olarak bulundu (P=0,827). Birinci dönem abortus yapmayan olgularda yolk kesesi çapı 3,l±0,9 mm, abortus yapanlarda 4,l±l,0 mm ölçüldü (P=0,003). îkinci dönem abortus yapmayan olguların yolk kesesi çapı 4,3±l,0 mm, abortus yapan olguların çapı 4,6±l,3mm olarak bulundu (P=0,763). Dört olguda yolk kesesi kalsifıkasyonu mevcut idi. Bu olguların 3'ü abortusla sonuçlandı. ikinci dönem abortus yapmayan olgularda ortalama CRL 4,8±2,5 mm, abortus yapanlarda 5,9±2,3 mm olarak bulundu (P=0,178). İkinci dönem abortus yapmayan olgularda ortalama kalp atım hızı 114±22 atım/dk, abortus yapan olgularda 95±19 atım/dk olarak bulundu (P=0,03). îkinci dönem abortus yapan iki olguda GK-CRL < 5 mm olarak bulundu (P=0,02). Birinci dönem serum progesteron düzeyi abortus yapmayan olgularda 16,01±4,8 ng/dl, abortus yapanlarda 10,85±5,08 ng/dl olarak bulundu (P=0,03). İkinci dönem yaşayan olgularda progesteron 15,88±5,84 ng/dl, abortus yapanlarda 12,22±6,81 ng/dl olarak bulundu (P=0,119). Birinci dönem abortus yapmayan olgularda ortalama B-hCG 18471±13164 mlu/ml, abortus yapanlarda 3914±1106 mlU/ml (P=0,03) idi. İkinci dönem abortus yapmayanlarda B-hCG 40680±31451 mlu/ml, abortus yapanlarda ise 64132±50106 mlU/ml (P=0, 4). Sonuç: Çalışmamızda, gebeliğin 5-6. haftalarında yolk kesesi çapı ve görünümü ile serum progesteron ve B-hcG düzeyi gebelik prognozu hakkında bilgi verebilirken, kese çapı prognozu belirlemede etkin bulunmamıştır. Gebeliğin 7-8. haftalarında ise sadece kalp atım hızının (
Özet (Çeviri)
Objective: This study is conducted to assess the effects of early gestational transvaginal ultrasonography, beta-hcg and progesteron levels on prognosis of pregnancy. Method: This prospective study is planned with 174 patients who have no chronical disease, no habituel abortus anamnesis, no otoimmune disease and a normal gestational singleton sac sonographically. Patients were evaluated in the 5th- 6th and 7th-8th weeks. The gestational sac diameter was measured in milimeters by transvaginal ultrasonography and the median value was calculated, yolc sac diameter (mm), morphology and calcifıcations were scanned. CRL was measured by its longest axis. Fetal heart rate was asessed by beats per minute. CRL was reduced from the gestational sac diameter and recorded. The patients progesterone (ng/dl) and B-hcg (mlU/ml) were reported the same day in the biochemistry lab. The results were statistically analysed Results: The mean gestational sac diameter in the 5th-6th weeks was found to be 12.1±3.9 mm in live fetuses and 14±5mm in abortion cases (P=0.827). When it came to 7th-8th weeks the mean diameter was 17.8±5.7 in non abortion cases and 18±5.4 in abortion cases (P=0.827). The fırst group non-abortion cases had mean yolc sac diameters of 3.1±0.9 mm and the abortion cases had 4.1±1, Omm (P=0.003). The second group's non abortion cases had mean yolc sac diameters of 4.3±1, Omm and abortion cases had 4.6±L3 mm (P=0.763). 4 cases had yolc sac calcifıcations. 3 of these cases resulted in abortion. The second group non abortion cases had mean CRL 4.8±2.5mm and abortion cases had 5.9±2.3 mm (P=0.178). The second group non abortion cases had a mean fetal heart rate of 114±22 beats/min and the abortion cases' fetal heart rate mean value was 95±19 beats/min (P=0.03). 2 cases in the second group had a GS-CRL