Mekanik ventilatörle ilişkili pnömoniyi önlemede baş pozisyonunun etkisi
The effect of head position on the prevention of mechanical ventilator-associated pneumonia
  1. Tez No: 612728
  2. Yazar: CANAN KAŞ GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEVİNÇ KUTLUTÜRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırma, ventilatör ile ilişkili pnömoniyi önlemede iki farklı yükseklikte uygulanan baş pozisyonunun etkisini araştırmak amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma, Ocak 2019 - Temmuz 2019 tarihleri arasında Kastamonu Devlet Hastanesi Erişkin Yoğun Bakım Ünitelerinde yürütülmüştür. Bu araştırma 300 baş pozisyonu(n:20), 450 baş pozisyonu (n:20), kontrol grubu (n:20) olmak üzere 60 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin elde edilmesinde, Hastalara Ait Tanıtıcı Özellikler Formu, Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi ve Klinik Pulmoner Enfeksiyon Skoru formları kullanılmıştır. 300ve450baş pozisyonu grubundaki bireylere entübasyonun gerçekleştiği günden itibaren beş günboyunca verilen baş yüksekliğinin sürekliliği sağlanmıştır.Kontrol grubundaki hastaların yatak başı yüksekliği izlenilen beş gün boyunca hemşirelerin bıraktığı baş pozisyonu yüksekliğinde kalmıştır. Verilerin istatistiki değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, ki kare testi, tek yönlü varyans analizi, Friedman Testi, Kruskal Wallis testi, Likelihood Ratio Analizi kullanılmıştır. Hastaların Klinik Pulmoner Enfeksiyon Skoru ileAkut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesisonuçları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak farklılık yoktur. Deney grubu hastalarında kontrol grubuna göre VİP görülme sıklığı azalmıştır.Hastalara uygulanan 300ile450 baş pozisyonları arasında, VİP görülme sıklığı açısından farklılık yoktur.Bu sonuçlar doğrultusunda, her iki yatak başı yüksekliğinin 300 ile 450'nin kullanımı önerilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study carried out on a randomized controlled experimental basis was to determine the effect of head position at two different heights on the prevention of mechanical ventilator-associated pneumonia.The study was conducted between January 2019 and July 2019 in the adult intensive care units of Kastamonu State Hospital.The study sample consisted of 60 patients divided into three groups; 300-head position group (n: 20), 450-head position group (n: 20) and control group (n: 20).The data were collected using Patient Identification Form, Acute Physiology and Chronic Health Assessment, and Clinical Pulmonary Infection Score forms.The head height given to the individuals in the 300 and 450head position groups for five days from the day of intubation was maintained.The bedhead height of the patients in the control group remained at the head position height left by the nurses for five days.The data were analysed using number, percentage, and the chi-square, one-way analysis of variance, Friedman test, Kruskal Wallis test and Likelihood Ratio test.There was no statistically significant difference between the groups in terms of Clinical Pulmonary Infection Score and Acute Physiology and Chronic Health Assessment results.It was determined that the incidence of VAP decreased in the experimental group patients compared to the control group, and that the effects of 300 and 450 head position application on the incidence of VAP did not differ among themselves.In line with these results, it is recommended that the bedhead heights of 300 and 450be more commonly used.