Integrated resource leveling and cash flow optimization for construction projects using symbiotic organisms search algorithm
Simbiyotik organizma arama algoritması kullanılarak inşaat projeleri için entegre kaynak dengelemesi ve nakit akışı optimizasyonu yöntemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 612731
  2. Yazar: OYA BAŞAK SEYİSOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT SÖNMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMAN AMINBAKHSH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnşaat projeleri, sözleşmelerle belirlenen gerekliliklere uygun olarak yapılması gereken çok miktarda zorlu işler içerdiğinden, doğasında birçok karmaşıklık barındırmaktadır. Kaynaklar gibi önemli bir bileşeni göz ardı eden gerçekçi olmayan iş planları, inşaat projelerinin başarısız olmasının başlıca nedenlerinden biridir. Kritik Yol Yöntemi (CPM) inşaat projelerinin programlamasında en yaygın kullanılan teknik olmakla birlikte, bu yöntem genellikle istenmeyen kaynak dalgalanmalarını içeren bir iş planı vermektedir. Bu dalgalanmaların olumsuz etkilerini azaltmak için genellikle kaynak dengelemesi yöntemi uygulanır. Öte yandan, zayıf finansal yönetim yüklenicilerin başarısızlığının önemli nedenlerinden biridir. Para akışıyla ilgili sorunların bir kısmı, yüklenicinin nakit akışını sağlayan dengeli nakit akışı analizi sayesinde aşılabilir. Bir inşaat projesinin doğru bir şekilde planlanması için, kaynaklar ve nakit akışı analizinin dahil edildiği kapsamlı bir iş programı, projenin yürütülmesinden önce hazır bulundurulmalıdır. Literatürdeki çabalara rağmen, farklı hedefler göz önünde bulundurularak kapsamlı bir proje programının hazırlanması yoğun hesaplamalar gerektirmesinden dolayı fazla çalışılmamıştır. Bu tezde, kaynak planlaması ve nakit akışı optimizasyonunu proje planına entegre eden mevcut yöntemlerin eksikliği vurgulanmış ve bu amaçla, kaynak dengeleme ve nakit akışı optimizasyonunu aynı anda dikkate alan“birleşik kaynak ve nakit akışı (CRC)”adlı yeni bir entegre optimizasyon yöntemi sunulmuştur. Önerilen entegre yöntemin uygulaması literatürde bulunan örnek bir proje kullanılarak gösterilmiştir. Simbiyotik Organizma Arama (SOS) algoritması kullanılarak elde edilen çözümler, CRC yönteminin kullanımının mevcut yöntemlere kıyasla tatmin edici sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Construction projects are well-known for their inherent complexity as they involve a considerable amount of challenging tasks to be performed in conformance with the contractual documents. Unrealistic schedules that disregard the prominent components such as resources are one of the major reasons for failure of the construction projects. The most widely used scheduling technique is the Critical Path Method (CPM) which usually provides a schedule with unfavorable resource fluctuations. To reduce the negative effects of variations in resource demand, resource leveling methods are usually applied. Moreover, the primary cause of contractors' failure is identified as poor financial management. Cash flow related problems can be overcome by virtue of proper cash flow analysis which secures the contractor's cash flow. To deal with issues appertaining to each constituent part of a construction project, a thorough project schedule, including resources and cash flow analysis, should be readily available prior to project execution. Despite a multitude of endeavors in the literature, preparation of a comprehensive project schedule under consideration of different goals is hard to achieve due to computational expensiveness. In this study, it is suggested that a practical approach is needed for industry practitioners who suffer from lack of an optimization model that integrates resource leveling and cash flow optimization in project scheduling. For this purpose, this thesis introduces a new integrated optimization method, named“Combined Resource and Cash flow (CRC)”that considers resource leveling and cash flow optimization simultaneously. The application of proposed integrated method is demonstrated using an example project from the literature. The solutions are obtained with the implementation of Symbiotic Organisms Search (SOS) algorithm. The solutions revealed that the use of CRC method produces promising results compared to the existing methods.