Türkiye Masa Tenisi liglerinde oynayan sporcuların liderlik yönelimleri ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between Turkey table tennis leadership orientation and personality characteristics of athletes in league play
  1. Tez No: 612742
  2. Yazar: YUSUF DAYICAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, masa tenisi sporcularının bazı değişkenlere göre liderlik yönelimleri ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmaya Türkiye Masa Tenisi Ligi'nde oynayan lisanslı 273 sporcu katılmıştır. Araştırmanın veri toplama aşamasında katılımcılara 3 kısımdan oluşan bir anket formu uygulanmıştır. Anketin birinci kısmında masa tenisi sporcularının demografik özelliklerini belirten form bulunmaktadır. İkinci bölümde katılımcıların liderlik yönelimlerini tespit edebilmek için Bolman ve Deal'im (1991) geliştirdiği, Dereli (2003) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 4 alt boyuttan oluşan“Liderlik Yönelim Ölçeği”yer almaktadır. Üçüncü kısımda katılımcıların kişilik özelliklerini tespit edebilmek için Goldberg (1992) tarafında geliştirilen Tatar (2017) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 5 alt boyuttan oluşan“Büyük Beş-50 Kişilik Testi”yer almaktadır. Araştırma verilerinin analizinde, katılımcıların anket formunun ikinci ve üçüncü kısmındaki cevaplandırmalarının, yaş, eğitim, masa tenisi oynama süresi, oynadıkları lig ve cinsiyet değişkenlerine göre istatiksel olarak anlamlı farklılık gösterip göstermediğine bakılmaktadır. Kişilik özellikleri ve liderlik yönelimleri arasındaki ilişki incelenmektedir. Bu analizin yapılabilmesi için“bağımsız örneklem T testi”ve“tek-yönlü varyans analizi”tekniklerinden yararlanılmıştır. Büyük Beş-50 Kişilik Testi ölçeği ile Liderlik Yönelimleri Ölçeği alt boyutları arasında ilişkiyi belirleyebilmek için“pearson korelasyon analizi”kullanılmıştır. Veri girişi ve veri analizi aşaması SPSS aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Büyük Beş-50 Kişilik Testi Ölçeğinin iç tutarlılık katsayısı .75 olarak görülmektedir. Liderlik Yönelim Ölçeğinin iç tutarlılık katsayısı .88 olarak görülmektedir. Araştırmaya katılan sporcuların, cinsiyet, yaş, eğitim ve oynadıkları yıl değişkenlerine göre kişilik özellikleri arasında anlamlı farklılık olduğu, katılan sporcuların liderlik yönelimleri ile cinsiyet, yaş, oynama süresi ve eğitim değişkenine göre anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Sporcuların oynadıkları liglere göre kişilik özellikleri ve liderlik yönelimlerinin anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Sporcularda kişilik özelikleri ve liderlik yönelimleri arasındaki ilişki incelendiğinde, kişilik özellikleri ve liderlik yönelimleri alt boyutlarının tümünde pozitif yönlü anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Sonuç olarak masa tenisi sporcularında liderlik ve kişilik özellikleri birbirleriyle pozitif yönde ilişkilidir. Anahtar Kelimeler; Kişilik, Liderlik, Masa tenisi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine leadership orientations and personality traits of table tennis athletes according to some variables.253 licensed athletes competing in the Turkish Table Tennis League involved in the research. In the data collection phase of the research, participants filled a questionnaire form consisted of three parts. First part of the questionnaire included a form that consisted of the demographic characteristics of the participants. Second part consisted of the“Leadership Orientation Scale”that has four sub-dimensions. This scale was developed by Bolman and Deal (1991) to assess the sense of leadership of participants and was adapted into Turkish by Dereli (2003). Third part consisted of the“Big Five-50 Personality Test”having five sub-dimensions. This test was developed by Goldberg (1992) to identify the personality characteristics of participants and was adapted into Turkish by Tatar (2017). In the analysis of the research data, it is observed whether the responses of the participants in the second and third part of the questionnaire show statistically significant differences according to age, education, playing time, league and gender variables, and the relationship between personality traits and leadership orientations. Independent samples t-test and one-way ANOVA test were performed for the statistical analyses. The pearson correlation analysis technique was used to determine which has the strongest relationships are among the Big Five-50 Personality Test scale and Leadership Orientation Scale sub-dimensions. The coefficient of internal consistency of the Big five-50 Personality Test scale is observed as .75. The coefficient of internal consistency of the Leadership Orientation scale is observed as .88.It is stated there is a significant difference between the personality traits of the participating athletes according to the variables of gender, age, education and year played, and there is a significant difference according to the leadership orientations and gender, age, year and education variable of the participating athletes. It is also stated personality traits and leadership orientation does not show significant differences according to the leagues played by the athletes. When the relationship between personality traits and leadership orientations are examined, positive and significant relationships are determined in all sub-dimensions of personality traits and leadership orientations. As a consequence, leadership and personality traits are related to each other. Keywords; Personality, Leadership, Table tennis.