Siirt yöresinde yetiştirilen incir (Ficus carica L.) genotiplerinin trnL-F bölgesine bağlı genetik karakterizasyonu
Genetic characterization of linked to trnL-F region of figs (Ficus carica L.) genotypes that grown in the Siirt geography
  1. Tez No: 612785
  2. Yazar: BAHAR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY ÖZRENK, PROF. DR. FERİT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yapılan çalışmada Siirt yöresinde yetişen incir genotiplerinin trnL-F bölgesine ait moleküler karakterizasyonu yapılmıştır. Mesafe temelli yöntemlerden NJ ve UPGMA yöntemleri kullanılarak oluşturulan flogenetik ağaçlardan her iki bölge için de toplam 10 grup oluşturmuştur. Her iki flogenetik ağaçta da aynı lokasyona ait 10, 16,5 ve 4 no lu genotipler başarılı bir şekilde diğerlerinde ayrılırken yine aynı lokasyona ait 13 nolu genotip kullanılan yönteme göre farklı yerlerde yer almıştır. Oluşturulan filogenetik ağaçlar incelendiğinde oluşan gruplar birbirinden farklılık göstermektedir. Sonuç olarak çalışmada farklılık gösteren genotipler başka bir gen bölgesi kullanılarak detaylı incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
In the study, molecular characterization of fig genotypes grown in Siirt region belonging to the trnL-F region was provided. Flogenetic trees created using NJ and UPGMA methods from distance-based methods formed a total of 10 groups for both regions. In both flogenetic trees, genotypes 10, 16,5 and 4 of the same location were successfully separated from others, while genotypes 13 of the same location were located in different locations according to the method used. When the flogenetic trees are examined, the groups formed differ from each other. In conclusion, genotypes that differ in the study should be examined in detail using another generegion.