Sakin şehirlerin ekonomik kalkınma potansiyellerinin belirlenmesi: Seyitgazi örneği
Determination of economic development potentials of cittaslow's: Seyitgazi sample
- Tez No: 612823
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA RANA ADAÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dinamik bir kavram olan kalkınma, toplumun içinde bulunduğu durumdan hareketle yapısal ve nitel değişimleri içerir; toplumun sahip olduğu tüm fizikî, sosyal, kültürel, ekonomik alanları kapsayarak gelişim göstermesi ve devamlı bir şekilde gelişmesidir. İnsanların sosyo-kültürel değerleri, yaşam kalitesi, ekonomik döngüleri ile ilişkili olarak gerçekleşen kalkınma; günümüzde rekabetin, küreselleşmenin de getirdiği etkilerle birlikte ülkeler ve toplum açısından önem arz etmektedir. Dünya nüfusunun artması ve hızlı yaşamla beraber şehirlerde refah ve yaşam kalitesini yükseltecek politikalara duyulan değer artmıştır. Bu durum, toplumun gelecek mirasını düşünerek, kaynakların etkinliğini ve dolayısıyla sürdürülebilir kılmayı beraberinde getirmiştir. Bu kapsamda bir yerel kalkınma modeli olan“Sakin/Yavaş Şehir (Cittaslow)”hareketi; küreselleşme tehdidiyle kültürel değerlerin bozulmasını veya ortadan kalkmasını önlemek amacıyla gerçekleştirilmiş bir hareket olarak ortaya çıkmıştır. Toplumların kendi değerlerini koruyarak, içinde bulundukları ekonomik, sosyal, kültürel, turistik alanlarda gelişme göstermelerini, çevreyi tahrip etmeden gelecek mirası korumalarını ve bu alanlardaki düzenlemelerle bir bütün olarak hareket etme fırsatı vermektedir.
Özet (Çeviri)
Development, which is a dynamic concept, involves structural and qualitative changes based on the situation of society; is the development of society by including all physical, social, cultural and economic areas and continuous development. Development in relation to socio-cultural values, the quality of life and economic cycles of people; today with the effects of competetion and globalization is important for countries and society. With the increase of world population and fast life, the value of the policies that will increase the welfare and quality of life in cities has increased. This has brought about the efficiency of the resources and thus the sustainability, considering the future legacy of the society. In this context, the Cittaslow movement, which is a local development model is considered as a movement to prevent the deterioration or disappearance of cultural values with the threat of globalization. It provides the opportunity for societies to protect their own values, to develop in the economic, social, cultural and touristic areas in which they are located, to protect the heritage that will come without destroying the environment and to act as a whole with the regulations in these areas.